Weby pro všechny (ne)informované občany? Domény množíme. (Ne)uděláme. (Ne)zaplatíme

Strategie ohledně webů i domén města Čáslavi zřejmě vůbec neexistuje. Nebo je hodně chaotická. I když vedení města vytvořilo zcela nový Odbor vnějších vztahů a komunikace, očekávaná logika a strategie pokulhává. I tak by se dalo pojmenovat chování čáslavské radnice pod vedením současné trojkoalice Čáslav pro všechny/STAN+Šance pro rodinu/KDU-ČSL+ODS.

Místo toho, aby občané měli opravdu informace lehce dohledatelné, srozumitelné, včas a hlavně v ideálním případě na jedné hlavní adrese – město Čáslav má od 12.07. 2001 registrovánu hlavní doménu meucaslav.cz – je tu snaha vytvářet další nové mnohdy duplicitní weby chytracaslav.cz, zelencaslav.cz, infocaslav.cz. V této souvislosti by se na všechny informace hodila například spíše reprezentativnější, jasnější, jednoduší a hlavně modernější adresa caslav.eu. A následně vytvářet podstránky caslav.eu/zelen nebo formou takzvaných subdomén zelen.caslav.eu. Doménu caslav.eu sice město vlastnilo, ale nepochopitelně se jí úplně zbavilo.

Snaha vytvářet další weby je ale také dlážděna nedodržováním slibovaných termínů jejich spuštění. To je především případ zcela nového webu chytracaslav.cz, který nebyl oficiálně představen ani po více než 16 měsících. Chytrá Čáslav byla prezentována již na kalendáři pro rok 2021 (fotografie s kostelem). Výsledkem je, že informace na webu meucaslav.cz buď chybí úplně – kalendář kulturních akcí, nebo mohou být v mnoha případech neaktuální. Ve své podstatě jde o další vytváření mnohdy duplicitních údajů na různých nových webech, což je náročnější pro občany hledající důležité informace. A je nutné upozornit také na finanční mnohatisícové náklady na vytvoření všech úplně nových webů i následnou jejich správu s ohledem na jejich obsahovou aktualizaci.

Město Čáslav již doménu caslav.eu nevlastní
Samotná doména caslav.eu zdobila i modré stany města, které se používaly při různých akcích. Doménu mělo město řadu let zakoupenou, protože jde o zajímavou a jednoduchou adresu. Za další prodloužení domény ale nepochopitelně nezaplatilo. A doménu caslav.eu mohl koupit kdokoliv.  Doménu, kterou město vlastnilo, jsme koupili. V tuto chvíli je přesměrována na caslavsobe.cz

Hlavní doména města je meucaslav.cz
Oficiální web Městského úřadu Čáslav je meucaslav.cz. Adresa byla registrována již 12.07. 2001. Za tu dobu prošla různými vizuálními i obsahovými změnami.

chytracaslav.cz
Město Čáslav má řadu let hlavní doménu meucaslav.cz. Na stolním kalendáři městského úřadu Čáslav na rok 2021 (fotografie s kostelem) byl prezentován i právě nový web.  Celých 12 měsíců starého roku webové stránky ale nefungovaly. A tak, kdo si kalendář koupil otočil mnoho listů, ale za celých 365 dnů se nedočkal jeho zprovoznění. Na začátku dubna, tedy již 4 měsíce nového roku 2022 běží testovací verze, nebo se na webu objevuje informace, že se na stránkách pracuje. Město dosud oficiálně stránky ještě ani po 16 měsících nezprovoznilo. Webová doména byla koupena 07.06.2018 ještě za minulého vedení města v čele s ČSSD.

zelencaslav.cz
Vedení města má v plánu vytvořit úplně samostatné stránky pouze pro zeleň. Má vůbec smysl vytvářet samostatnou doménu jen na zeleň? Doména byla zakoupena 11.08.2020 Na stránkách se objevuje informace, že se na nich pracuje.

infocaslav.cz
Podle dostupných informací Městského úřadu Čáslav, respektive Odbor vnějších vztahů a komunikace je doména připravena pro Informační centrum Čáslav. Samotná doména byla zakoupena 06.01.2021. Na začátku dubna roku 2022 stránky neexistují: Na stránkách se pracuje.