VIDEO: Kam půjdou peníze? I s občany. Co majetek města?

Rozpočet města. Podobně jako rozpočet rodiny patří k nejdůležitějším tématům. Čáslavská veřejnost má možnost se prvního projednání rozpočtu pro rok 2022 zúčastnit veřejně. A to již ve středu 1. 12. od 16 hodin, buď osobně na Nové scéně Dusíkova divadla, případně přes videopřenos. Veřejné projednávání rozpočtu města Čáslav pro rok 2022.

Městský rozpočet rozhoduje o tom, kam přesně půjdou všechny peníze. Co nového vznikne. Do jakých oborů města se investují finanční prostředky, jaké jsou priority, jak se hospodaří s majetkem města. Kolik peněz je určeno na bezpečnost občanů, na rekonstrukci vozovek. Kolik potřebuje městská nemocnice, kolik milionů se nasměruje například do vzdělávání. A jaké množství prostředků půjde na kulturu a sdělovací prostředky.

Návrh rozpočtu v Čáslavi má celkové výdaje 263 milionů 201 tisíc. Celkové příjmy se odhadují na 266 milionů 459 tisíc. Vyplývá to z návrhu rozpočtu Města Čáslavi na rok 2022. V průběhu samotného roku se rozpočet upravuje na základě skutečných příjmů i výdajů. Případné dluhy se doplácí z finančních rezerv, průběžně se také platí případné úvěry města. Úřaduje se i s vyrovnaným rozpočtem, případně s přebytkovým.

Rozpočet města Čáslav_2022 (zdroj: Městský úřad Čáslav). Rozklikávací rozpočet zde. Statní pokladna město Čáslav – majetek města zde.

ŽIVĚ: středa 1. 12. 2021 od 16:00 na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi, Masarykova 194/36
Můžete jej sledovat na místě, nebo živě na internetu (přenos zajišťuje Městský úřad Čáslav, aktuálně město neumožňuje přehrávání na jiných webech). Klikněte na Veřejné projednávání rozpočtu města Čáslav pro rok 2022

Jaké jsou příspěvkové organizace i eseróčka města
Město má řadu příspěvkových organizací, které zřizuje a finančně podporuje: Městská nemocnice Čáslav,  Domov důchodců Čáslav, DDM Čáslav, Mateřská škola Čáslav s 5 pobočkami, Městské muzeum a knihovnu, je také zřizovatelem tří základních škol a základní umělecké školy. Má pod sebou i městskou policii. Město také vlastní společnosti s ručením omezeným: Dusíkovo divadlo Čáslav (divadlo, kino), Čáslavská servisní (zimní stadion, atletický stadion, fotbalová hřiště, tenisové kurty, městské lázně, letní koupaliště, víceúčelové hřiště, Městské lázně, Čáslavská chata a chata ve Zruči nad Sázavou, sál hotelu Grand, výrobu a rozvod tepelné energie a svoz odpadu). Rozpočet je důležitý i pro samotné fungování Městského úřadu Čáslav a jednotlivých odborů. Město financuje například z rozpočtu i TV Čáslav a Čáslavské noviny. V rámci podpory mohou spolky, organizace i jednotlivci získávat například i dotační tituly, které vypisuje město – sport, kultura, cestovní ruch, spolková činnost. 

Souvislosti kolem vytváření rozpočtu
V posledních několika letech vytvářel rozpočet města vedoucí odboru financí  Městského úřadu Čáslav Zdeněk Zahradník. Ten již na úřadě nepracuje. Nedávno město hledalo ve výběrovém řízení nového šéfa městského rozpočtu. Podle veřejných informací byl těsně před uzávěrkou jeden zájemce. 

V rámci současného řízení města má na starosti finance místostarosta Čáslavi Martin Horský (Čáslav pro všechny). Je takovým čáslavským ministrem financí současné městské vlády trojkoalice Čáslav pro všechny, ODS a Šance pro rodinu/KDU-ČSL.

Jak informoval Městský úřad o veřejném projednání rozpočtu
„Veřejné projednávání rozpočtu na rok 2022 se bude konat ve středu 1. prosince od 16:00 na Nové scéně Dusíkova divadla. Dovolujeme si požádat všechny zúčastněné o ohleduplnost a nasazení respirátorů. Vzhledem k typu akce týkající se jednání samosprávy není nutné kontrolovat očkování nebo prodělání nemoci covid-19. Jednání lze sledovat online,“ uvedlo město Čáslav ve čtvrtek na webu města, respektive v pátek 25. listopadu na oficiálních facebookových stránkách města. Informace o konání není v posledních prosincových Čáslavských novinách s nákladem 10 tisíc kusů.

Rada města Čáslavi (2018-2022)

Sub Title

Title

$0.00/mo

Short Description

Městské zastupitelstvo v Čáslavi (2018-2022)
má celkem 21 členů

Sub Title

Title

$0.00/mo

Short Description

Čáslavské zprávy nejsou finančně podporovány městem Čáslav. Máte zajímavé téma o Čáslavi, pište na tomas@fenomens.cz.
Tomáš Ouředník