Minutu po minutě: mimořádně o krizi v nemocnici

Dvě hodiny napjatá atmosféra. Pět chybějících zastupitelů včetně nepřítomné radní pro zdravotnictví. Tři zprávy o stavu nemocnice. Návrhy na řešení krize vládnoucích stran. Kritika opozice. Zastupitelky i zastupitelé, občané pod rouškami. Dotazy zdravotníků i obyvatel.  I tak lze charakterizovat mimořádné zastupitelstvo o Městské nemocnici Čáslav.

Na mimořádném jednání současné vedení radnice v čele se starostou Vlastislavem Málkem (Čáslav pro všechny) představuje veřejnosti, zdravotníkům i opozičním stranám, jak chce definitivně ukončit rozjitřenou náladu v městské nemocnici, respektive v celé Čáslavi. Psali jsme: Radnice najala na krizi v nemocnici dvě externí firmy

Jde o hodně. O funkční městskou nemocnici s jedinou porodnicí na Kutnohorsku, tedy o plnohodnotné zachování zdravotní péče pro Čáslav i celé Čáslavsko. A v zařízení také pracuje kolem 300 zaměstnanců.

VIDEO: Mimořádné zastupitelstvo o krizi v nemocnici – kompletní videozáznam

Minutu po minutě: mimořádně o krizi v nemocnici

video: Město Čáslav, 9. 8. 2021

Kdo ze zastupitelů chyběl?
Za městskou trojkoalici nepřišla na důležité jednání radní pro zdravotnictví Michaela Mandáková (Šance pro rodinu/KDU-ČSL) i radní Jiří Honzíček (Čáslav pro všechny). Za opoziční strany nedorazil Jiří Havlíček, Jaroslav Vostrovský (oba ČSSD) a Drahomír Blažej (ANO). 

Kdo je za krizi v nemocnici odpovědný?
Názory na příčinu krize se liší. Faktem ale je, že politickou odpovědnost za současný stav má především vládnoucí městská koalice Čáslav pro všechny, (KDU-ČSL/Šance pro rodinu) a ODS, která měla a má největší vliv na řízení zdravotnického zařízení prostřednictvím ředitele nemocnice. Jmenovitě starosta Vlastislav Málek, místostarosta Martin Horský (oba Čáslav pro všechny), radní pro zdravotnictví Michaela Mandáková (KDU-ČSL/Šance pro rodinu) a radní za ODS Anna Krúpová. A také všichni zbývající tři radní za Čáslav pro všechny, kteří v rámci čáslavské vlády rozhodovali o dílčích rozhodnutích jako kolektivní vedení města: David Tichý, Jiří Honzíček, Filip Velímský. Určitý díl odpovědnosti mají i řadoví zastupitelé za Čáslav pro všechny. Manažerskou odpovědnost má bývalý ředitel nemocnice Rudolf Bubla. A aktuálně i pověřený ředitel Jiří Cimický.

I opoziční zastupitelé mají určitý podíl odpovědnosti, protože nebyli schopni více aktivně, srozumitelně a argumentačně informovat čáslavskou veřejnost. Vyvolat racionální tlak na řešení problémů v řízení nemocnice, a tím zamezit velké personální krizi. Pouhá jednání zastupitelstva nejsou jedinou možností. Důležité je i jednání s lékaři, podporovat odbory. Jednoduše nenechat dojít vše až k tak daleko, že obyvatelům Čáslavka je již omezována zdravotní péče. Psali jsme: Nepřijímají pacienty záchranky. Uzavírají 3 ambulance

Koalice versus opozice
Klíčové je mít lékaře a dalších zdravotnický personál pro další fungování nemocnice. To je jediné na čem se všechny strany sporu asi shodnu. Opoziční strany tvrdí, že situaci vedení města dlouhodobě nezvládá, a právě proto vyvolaly mimořádné zastupitelstvo o nemocnici. „Opoziční zastupitelé za ČSSD, ANO a KSČM požádali dopisem z 19.7.2021 starostu města JUDr. Vlastislava Málka o svolání mimořádného zasedání Zastupitelstva města Čáslavi. Důvodem je stále neuspokojivě řešená situace v MN.“ Psali jsme: Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?

Je těžké zjistit, kolik informací přímo z nemocnice mají jednotliví zastupitelé, o vážnosti situace určitě ví, dostali mnoho výzev, že personální stav je opravdu vážný. Psali jsme: Jak se z nemocnice volá zastupitelům o pomoc. Proč? 

Související:
Nepřijímají pacienty záchranky. Uzavírají 3 ambulance
Radnice najala na krizi v nemocnici dvě externí firmy
Minutu po minutě: mimořádně o krizi v nemocnici
Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?
Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ
Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení
Jak se z nemocnice volá zastupitelům o pomoc. Proč?
(Ne)politická nemocnice. Přemluvte lékaře i sestry
Mimořádná Rada města: Kdo je nový ředitel nemocnice?
Ředitele nemocnice Bublu donutili k rezignaci lékaři

Radnice a její argumentace k tématu nemocnice:  
Místostarosta Martin Horský: Máme ekonomicky stabilizovanou nemocnici
– Získané akreditace pro možnost vzdělávání mladých lékařů
– Rapidně zvyšující se počet narozených miminek v naší nemocnici
– Předschválenou dotaci ve výši 96 mil. (dotace z EU)
– 94% našich zaměstnanců chce nadále pracovat pro naši nemocnici

Finančně si nemocnice podle vedení města vede dobře, očekávají se i evropské dotace. Je také ale pravda, že město nemocnici jako příspěvkovou organizaci města dotuje ročně několika miliony. Například v návrhu rozpočtu na rok 2021 to je například více než 17 milionů korun. A za rok 2020 dalo město z rozpočtu nemocnici příspěvek 20 milionů.  To znamená, že Městská nemocnice Čáslav je ekonomicky stabilizovaná, ale potřebuje finanční příspěvek od města.

Tím nejzásadnějším problémem je ale nedostatek lékařů s atestací, kteří chtějí v zařízení zůstat. Mnoho doktorů již odešlo, řada dalších je ve výpovědi. Psali jsme: Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi? 

Jak vyplývá z posledního veřejného vyjádření radnice vůči Petře Běhounkové Psali jsme: Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ, tak uznání jakýchkoliv výraznějších chyb při řízení nemocnice si současné vedení města moc nepřipouští. Jak Petra Běhounková potvrdila, lékaři ztratili důvěru v současné vedení města, protože je opakovaně zklamalo. Psali jsme: Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení

Proč je současná situace taková?
Opozice dlouhodobě požadovala odvolání ředitele nemocnice Rudolfa Bubly. Toho do vedení zařízení dosadila současná radnice v čele s Čáslav pro všechny. Především opoziční ČSSD kritizovala jeho nekompetentnost, i vytváření špatné atmosféry na pracovišti. S tím zástupci radnice nesouhlasili. Dlouhodobě tvrdí, že jde o politický boj ČSSD versus současná městská koalice. To sociální demokraté odmítají. Psali jsme: (Ne)politická nemocnice. Přemluvte lékaře i sestry První mimořádné zastupitelstvo týkající se nemocnice se uskutečnilo před více než rokem 22. 7. 2020 v sále čáslavského Grandu.

Tehdy byla součástí jednání i kauza poplatků za odpad. ČSSD tehdy navrhovala, aby byl Bubla ihned odvolán a ředitelem se stal dřívější šéf zařízení Martin Novák. Ten je zároveň zastupitelem za ČSSD. Ve funkci byl Bubla nakonec celkově téměř dva roky. Jak uvádějí lékaři pravděpodobně sehrál roli i fakt, že měli úplně jiné starosti, zvládat dlouhotrvající covid. Personál zachraňoval životy pacientů.

Kdyby nebyl covid, tak by pravděpodobně tlak na jeho odstoupení přišel od zaměstnanců dříve. Rudolf Bubla tak definitivně tlakem zaměstnanců skončil až k 31. 5. 2021.  Od 3. 6. je pověřen řízením nemocnice náměstek Jiří Cimický. Druhé mimořádné zastupitelstvo o nemocnici v tomto volebním období vyvolali opět zástupci opoziční ČSSD, ANO i KSČM. Personální problémy zdravotnické zařízení skutečně má i dva měsíce po převzetí řízení nemocnice Jiřím Cimickým. V poslední době dochází k odchodům lékařů a aktuálně hrozí další hromadné výpovědi. Psali jsme: Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?

Vedení města kritizovala v našem rozhovoru primářka ARO Petra Běhounková. Upozornila mimo jiné na to, že zdravotnický personál ji většinově podporoval, aby se stala pověřenou ředitelkou. Kvůli nepodpoře od primáře chirurgie, ale nakonec byla ve hře varianta, že by byl pověřen řízením náměstek Petr Prchal. Běhounková by mu dělala náměstkyni pro zdravotní péči. Oba tvrdí, že splnili požadavky radnice, přinesli podpisy podpory od zaměstnanců i předložili požadovanou koncepci, ale i přesto vedení města rozhodlo jinak. Pověřeným ředitelem se stal zmiňovaný Jiří Cimický. Zaměstnanci nemocnice včetně odborové organizace, kteří stáli za Prchalem a Běhounkovou, to cítili jako velký podraz. 

Radnice na tvrzení Běhounkové a jejímu popisu reality reagovala textem místostarosty Martina Horského Pravda nekřičí. Tvrdí, že jde o manipulativní rozhovor. Psali jsme: Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ Běhounková si za svými vyjádřeními a popisem reality stojí. Psali jsme: Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení

SEZNAM 21 ZASTUPITELŮ ČÁSLAVI

KOALICE

Čáslav pro všechny 9 zastupitelů
Vlastislav Málek (starosta)
Martin Horský (místostarosta)
Jiří Honzíček (radní)
Filip Velímský (radní)
David Tichý (radní)

Martin Jusko
Miroslava Tvarohová
Lukáš Tichý
Radek Holík

ODS 1 zastupitelka
Anna Krúpova (radní)

Šance pro rodinu – KDU-ČSL 1 zastupitelka
Michaela Mandáková (radní)

OPOZICE

ČSSD 7 zastupitelů
Jaromír Strnad
Milan Urban
Jiří Havlíček
Daniel Mikš
Martin Novák
Bohumila Chalupová
Jaroslav Vostrovský

ANO 2 zastupitelé
Drahomír Blažej
Tomáš Hasík (nezařazený)

KSČM 1 zastupitelka
Jitka Polmanová

Mimořádné zastupitelstvo se uskutečnilo 9. 8. 2021 od 17:00 na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi, Masarykova 194/36.

ℹČáslavské zprávy nejsou finančně podporovány městem Čáslav.
Tomáš Ouředník