Radnice najala na krizi v nemocnici dvě externí firmy

Personální krizi v Městské nemocnici Čáslav bude vedení městské trojkoalice řešit dvěma externími společnostmi. Jde o personální agenturu Manuvia.cz a firmu na krizové řízení z Frýdku-Místku Newdimension.cz. Spolupráce by měla trvat pět měsíců. Kolik budou stát služby od firmy Newdimension.cz, zeptal se jeden z občanů? Zástupkyně společnosti Newdimension.cz řekla, že by mělo jít o částku do 900 tisíc korun. Jak bylo později upřesněno, částka je uvedena bez DPH. Cena za personální agenturu není v tuto chvíli veřejná, alespoň na zastupitelstvu částka nezazněla.

Koalice Čáslav pro všechny, ODS a KDU-ČSL/Šance pro rodinu v čele se starostou Vlastislavem Málkem přiznala, že situaci aktuálně nezvládá. Rada města o angažování dvou externích firem ve skutečnosti rozhodla již v pátek 6. srpna. Dnešní zastupitelstvo tak bylo ve skutečnosti formalitou. Opoziční ČSSD najmutí dvou externí firem zkritizovala. Zastupitel Milan Urban (ČSSD) prohlásil, že kvůli tomu dokonce položí mandát zastupitele. Řekl, že to je jen úhybný manévr, jak nemocnici později zprivatizovat. To současné vedení města odmítá. 

Mimo jiné zítra, tedy 10. 8. byl měl být oficiálně uzavřen konkurz na nového ředitele nemocnice. Zatím se o případných kandidátech jen spekuluje. Ve hře je pravděpodobně jak Jiří Cimický, který je dočasně pověřen řízením nemocnice, tak také někdo mimo čáslavskou nemocnici. Vedení města na dnešní zastupitelstvu hovořilo celkově o třech zájemcích. Jak vyplývá z oznámení na výběrové řízení, pozice ředitele by měla být obsazena od 1. 9. 2021. 

Dvě hodiny. Pět chybějících zastupitelů z celkového počtu 21 členů městského zastupitelstva. Tři prezentace o řešení situace v nemocnici a krátká diskuze. I tak lze charakterizovat mimořádné zastupitelstvo o Městské nemocnici Čáslav. Za městskou trojkoalici chyběl radní Jiří Honzíček (Čáslav pro všechny) a radní pro zdravotnictví Michaela Mandáková (Šance pro rodinu/KDU-ČSL). Za opoziční strany Jiří Havlíček, Jaroslav Vostrovský (oba ČSSD) a Drahomír Blažej (ANO).

Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?
Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ
Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení
Jak se z nemocnice volá zastupitelům o pomoc. Proč?
(Ne)politická nemocnice. Přemluvte lékaře i sestry
Mimořádná Rada města: Kdo je nový ředitel nemocnice?
Ředitele nemocnice Bublu donutili k rezignaci lékaři

Jednání se uskutečnilo na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi (přenos zajišťoval Městský úřad Čáslav).

Minutu po minutě: mimořádně o krizi v nemocnici

Proč je současná situace taková?
Opozice dlouhodobě požadovala odvolání ředitele nemocnice Rudolfa Bubly. Toho do vedení zařízení dosadila současná radnice v čele s Čáslav pro všechny. Především opoziční ČSSD kritizovala jeho nekompetentnost, i vytváření špatné atmosféry na pracovišti. S tím zástupci radnice nesouhlasili. Dlouhodobě tvrdí, že jde o politický boj ČSSD versus současná městská koalice. To sociální demokraté odmítají. Psali jsme: (Ne)politická nemocnice. Přemluvte lékaře i sestry První mimořádné zastupitelstvo týkající se nemocnice se uskutečnilo před více než rokem 22. 7. 2020 v sále čáslavského Grandu.

Tehdy byla součástí jednání i kauza poplatků za odpad. ČSSD tehdy navrhovala, aby byl Bubla ihned odvolán a ředitelem se stal dřívější šéf zařízení Martin Novák. Ten je zároveň zastupitelem za ČSSD. Ve funkci byl Bubla nakonec celkově téměř dva roky. Jak uvádějí lékaři pravděpodobně sehrál roli i fakt, že měli úplně jiné starosti, zvládat dlouhotrvající covid. Personál zachraňoval životy pacientů.

Kdyby nebyl covid, tak by pravděpodobně tlak na jeho odstoupení přišel od zaměstnanců dříve. Rudolf Bubla tak definitivně tlakem zaměstnanců skončil až k 31. 5. 2021.  Od 3. 6. je pověřen řízením nemocnice náměstek Jiří Cimický. Dnešní druhé mimořádné zastupitelstvo o nemocnici v tomto volebním období vyvolali opět zástupci opoziční ČSSD, ANO i KSČM. Personální problémy zdravotnické zařízení skutečně má i dva měsíce po převzetí řízení nemocnice Jiřím Cimickým. V poslední době dochází k odchodům lékařů a aktuálně hrozí další hromadné výpovědi. Psali jsme: Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?

Vedení města kritizovala v našem rozhovoru i primářka ARO Petra Běhounková. Upozornila mimo jiné na to, že zdravotnický personál ji většinově podporoval, aby se stala pověřenou ředitelkou. Kvůli nepodpoře od primáře chirurgie, ale nakonec byla ve hře varianta, že by byl pověřen řízením náměstek Petr Prchal. Běhounková by mu dělala náměstkyni pro zdravotní péči. Oba tvrdí, že splnili požadavky radnice, přinesli podpisy podpory od zaměstnanců i předložili požadovanou koncepci, ale i přesto vedení města rozhodlo jinak. Pověřeným ředitelem se stal zmiňovaný Jiří Cimický. Zaměstnanci nemocnice včetně odborové organizace, kteří stáli za Prchalem a Běhounkovou, to cítili jako velký podraz. 

Radnice na tvrzení Běhounkové a jejímu popisu reality reagovala textem místostarosty Martina Horského Pravda nekřičí. Tvrdí, že jde o manipulativní rozhovor. Psali jsme: Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ Běhounková si za svými vyjádřeními a popisem reality stojí. Psali jsme: Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení

SEZNAM 21 ZASTUPITELŮ ČÁSLAVI

KOALICE

Čáslav pro všechny 9 zastupitelů
Vlastislav Málek (starosta)
Martin Horský (místostarosta)
Jiří Honzíček (radní)
Filip Velímský (radní)
David Tichý (radní)
Martin Jusko
Miroslava Tvarohová
Lukáš Tichý
Radek Holík

ODS 1 zastupitelka
Anna Krúpova (radní)

Šance pro rodinu – KDU-ČSL 1 zastupitelka
Michaela Mandáková (radní)

OPOZICE

ČSSD 7 zastupitelů
Jaromír Strnad
Milan Urban
Jiří Havlíček
Daniel Mikš
Martin Novák
Bohumila Chalupová
Jaroslav Vostrovský

ANO 2 zastupitelé
Drahomír Blažej
Tomáš Hasík (nezařazený)

KSČM 1 zastupitelka
Jitka Polmanová

ℹČáslavské zprávy nejsou finančně podporovány městem Čáslav.
Tomáš Ouředník