Co s nemocnicí? Sledujte zastupitelstvo od 17:00

Dnes od 17 hodin lze na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi očekávat velmi napjatou atmosféru. Zastupitelé budou totiž řešit personální krizi v Městské nemocnici Čáslav. Na mimořádném jednání by současné vedení radnice mělo představit veřejnosti, zdravotníkům i opozičním stranám, jak chce definitivně ukončit rozjitřenou náladu v městské nemocnici, respektive v celé Čáslavi. Klíčové je zajistit lékaře pro další fungování nemocnice.  Jde totiž o hodně. O funkční městskou nemocnici s jedinou porodnicí na Kutnohorsku.

Politickou odpovědnost za současný stav má především městská koalice: starosta Vlastislav Málek, místostarosta Martin Horský (oba Čáslav pro všechny), radní pro zdravotnictví Michaela Mandáková (KDU-ČSL/Šance pro rodinu) a radní za ODS Anna Krúpová. Manažerskou také bývalý ředitel nemocnice Rudolf Bubla.

Opoziční strany tvrdí, že situaci vedení města dlouhodobě nezvládá, a právě proto vyvolaly mimořádné zastupitelstvo o nemocnici. „Opoziční zastupitelé za ČSSD, ANO a KSČM požádali dopisem z 19.7.2021 starostu města JUDr. Vlastislava Málka o svolání mimořádného zasedání Zastupitelstva města Čáslavi. Důvodem je stále neuspokojivě řešená situace v MN.“ Psali jsme: Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?

Jednání se uskuteční dnes 9. 8. 2021 od 17:00 na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi, Masarykova 194/36. Můžete jej sledovat přímo na místě, nebo živý videopřenos na internetu. Přímý odkaz v dolní části článku (přenos zajišťuje Městský úřad Čáslav). 

Související:
Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?
Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ
Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení
Jak se z nemocnice volá zastupitelům o pomoc. Proč?
(Ne)politická nemocnice. Přemluvte lékaře i sestry
Mimořádná Rada města: Kdo je nový ředitel nemocnice?
Ředitele nemocnice Bublu donutili k rezignaci lékaři

Jaké bude zastupitelstvo? Vyvolá opozice hlasování o odvolání městské rady?
Co může samotné jednání skutečně přinést? Jaké trumfy může vytáhnout současné vedení? Má řešení předjednané i s opozicí, nebo to bude souboj koalice versus opozice? Bude zastupitelstvo vůbec konstruktivní, nebo půjde o jednání se závěrem: domluvili jsme se, že se dohodneme? Moc skutečných řešení se nenabízí.

Opozice může na mimořádném zastupitelstvu iniciovat i hlasování o odvolání rady města, respektive starosty, místostarosty nebo radní pro zdravotnictví. V tom případě záleží ale na poměru hlasů v zastupitelstvu. Při minulém mimořádném zastupitelstvu před více než rokem se hlasovalo o odvolání tehdejšího ředitele nemocnice. Všichni zastupitelé koalice s tím tehdy ale nesouhlasili. Opozici to tehdy nevyšlo, protože má méně zastupitelů. Ředitel Bubla přežil. Situace je ale po roce velmi vážná. Psali jsme: Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení. Samotné hlasování může teoreticky dopadnout zcela jinak.

Nemusí jít jen o stranickou příslušnost, ale i o odpovědnost jednotlivých zastupitelů z řad koalice. Nemocnice je podle primářky ARO Běhounkové v existenčních problémech. Jde o případný konec akutní péče pro celé Čáslavsko i ohrožená pracovní místa. V nemocnici pracuje kolem 300 zaměstnanců. Je potřeba také připomenout, že do řádných komunálních voleb je více než rok. A v této situaci je to dost dlouhá doba.

Současná situace, pokud se nestane něco mimořádného není podle primářky ARO Petry Běhounkové dlouhodobě udržitelná. Veřejnost může nabýt dojmu, že vedení města si úplně s řízením nemocnice neví rady, jak jinak si vysvětlit, že se počet výpovědí lékařů radikálně nezastavil. Psali jsme: Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?

Radnice zveřejnila argumentaci, kterou použije i na zastupitelstvu:  
Místostarosta Martin Horský: Máme ekonomicky stabilizovanou nemocnici
– Získané akreditace pro možnost vzdělávání mladých lékařů
– Rapidně zvyšující se počet narozených miminek v naší nemocnici
– Předschválenou dotaci ve výši 96 mil. (dotace z EU)
– 94% našich zaměstnanců chce nadále pracovat pro naši nemocnici

Finančně si nemocnice podle vedení města vede dobře, očekávají se i evropské dotace. Je také ale pravda, že město nemocnici jako příspěvkovou organizaci města dotuje ročně několika miliony. Například v návrhu rozpočtu na rok 2021 to je například více než 17 milionů korun.  Ale tím nejzásadnějším problémem je nedostatek lékařů s atestací, kteří chtějí v zařízení zůstat. Mnoho doktorů již odešlo, řada dalších je ve výpovědi. Psali jsme: Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?

 Jak vyplývá z posledního veřejného vyjádření radnice vůči Petře Běhounkové Psali jsme: Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ, tak uznání jakýchkoliv výraznějších chyb při řízení nemocnice si současné vedení města moc nepřipouští. Jak Petra Běhounková potvrdila, lékaři ztratili důvěru v současné vedení města, protože je opakovaně zklamalo. Psali jsme: Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení

Veřejnosti není zcela známo, jak se k současné situaci staví koaliční partneři z ODS i Šance pro rodinu/KDU-ČSL, tedy dvě radní, respektive všichni zastupitelé z městské koalice. Je těžké zjistit, kolik informací přímo z nemocnice mají jednotliví zastupitelé, o vážnosti situace určitě ví, dostali mnoho výzev, že personální stav je opravdu vážný. Psali jsme: Jak se z nemocnice volá zastupitelům o pomoc. Proč? Veřejně se prakticky nikdo nevyjadřuje, je nutné si počkat na zastupitelstvo, zda si uvědomují současnou odpovědnost, nebo půjde opět o (ne)řešení problému a vše půjde pouze po stranické a koaliční linii.

Pokud všech 11 zastupitelů koalice (Čáslav pro všechny, ODS, KDU-ČSL/Šance pro rodinu) podpoří jakékoliv návrhy, současné vedení bude pokračovat, jak si nejlépe její zástupci myslí, nic se nemusí změnit. I s ohledem na aktuální hlasovací matematiku koalice versus opozice 11:10. To prakticky znamená, že pokud bude chtít současné vedení prosadit opakovaně vlastní a jedinečné řešení, a budou veřejnosti tvrdit, že problém již konečně určitě vyřeší, a jejich zastupitelé budou držet při sobě, prosadí cokoliv. Koalice má totiž těsnou většinu při jakémkoliv hlasování.

Jde teoreticky pouze o jeden hlas zastupitele. Deset opozičních zastupitelů (ČSSD, ANO, KSČM) dosavadní řízení nemocnice v podání Čáslav pro všechny a dvou koaličních partnerů dlouhodobě kritizuje. Odvolání ředitele Rudolfa Bubly dosáhli. Jak z toho ven? Jaké další řešení mohou nabídnou. Uvidíme, jak zastupitelstvo dopadne. Bude to taková šachová partie, ukáže se, jak to mají jednotliví zástupci promyšleno a kolik kroků dopředu. Každopádně jeden krok nestačí. Musí jít o promyšlenou strategii s jasnými mezikroky. Na konci článku je seznam všech zastupitelů včetně stranické příslušnosti.

Mimo jiné zítra, tedy 10. 8. byl měl být oficiálně uzavřen konkurz na nového ředitele nemocnice. Zatím se o případných kandidátech jen spekuluje. Ve hře je pravděpodobně jak Jiří Cimický, který je pověřen řízením nemocnice, tak také někdo mimo čáslavskou nemocnici. Kdo nakonec skutečně podal žádost na post ředitele bude jasné později.  Jak vyplývá z oznámení na výběrové řízení, pozice ředitele by měla být obsazena od 1. 9. 2021. Teoreticky může být konkurz zrušen a místo by mohl obsadit právě Jiří Cimický.

Proč je současná situace taková?
Opozice dlouhodobě požadovala odvolání ředitele nemocnice Rudolfa Bubly. Toho do vedení zařízení dosadila současná radnice v čele s Čáslav pro všechny. Především opoziční ČSSD kritizovala jeho nekompetentnost, i vytváření špatné atmosféry na pracovišti. S tím zástupci radnice nesouhlasili. Dlouhodobě tvrdí, že jde o politický boj ČSSD versus současná městská koalice. To sociální demokraté odmítají. Psali jsme: (Ne)politická nemocnice. Přemluvte lékaře i sestry První mimořádné zastupitelstvo týkající se nemocnice se uskutečnilo před více než rokem 22. 7. 2020 v sále čáslavského Grandu.

Tehdy byla součástí jednání i kauza poplatků za odpad. ČSSD tehdy navrhovala, aby byl Bubla ihned odvolán a ředitelem se stal dřívější šéf zařízení Martin Novák. Ten je zároveň zastupitelem za ČSSD. Ve funkci byl Bubla nakonec celkově téměř dva roky. Jak uvádějí lékaři pravděpodobně sehrál roli i fakt, že měli úplně jiné starosti, zvládat dlouhotrvající covid. Personál zachraňoval životy pacientů.

Kdyby nebyl covid, tak by pravděpodobně tlak na jeho odstoupení přišel od zaměstnanců dříve. Rudolf Bubla tak definitivně tlakem zaměstnanců skončil až k 31. 5. 2021.  Od 3. 6. je pověřen řízením nemocnice náměstek Jiří Cimický. Dnešní druhé mimořádné zastupitelstvo o nemocnici v tomto volebním období vyvolali opět zástupci opoziční ČSSD, ANO i KSČM. Personální problémy zdravotnické zařízení skutečně má i dva měsíce po převzetí řízení nemocnice Jiřím Cimickým. V poslední době dochází k odchodům lékařů a aktuálně hrozí další hromadné výpovědi. Psali jsme: Kdo v čáslavské nemocnici skončil, je ve výpovědi?

Vedení města kritizovala v našem rozhovoru i primářka ARO Petra Běhounková. Upozornila mimo jiné na to, že zdravotnický personál ji většinově podporoval, aby se stala pověřenou ředitelkou. Kvůli nepodpoře od primáře chirurgie, ale nakonec byla ve hře varianta, že by byl pověřen řízením náměstek Petr Prchal. Běhounková by mu dělala náměstkyni pro zdravotní péči. Oba tvrdí, že splnili požadavky radnice, přinesli podpisy podpory od zaměstnanců i předložili požadovanou koncepci, ale i přesto vedení města rozhodlo jinak. Pověřeným ředitelem se stal zmiňovaný Jiří Cimický. Zaměstnanci nemocnice včetně odborové organizace, kteří stáli za Prchalem a Běhounkovou, to cítili jako velký podraz. 

Radnice na tvrzení Běhounkové a jejímu popisu reality reagovala textem místostarosty Martina Horského Pravda nekřičí. Tvrdí, že jde o manipulativní rozhovor. Psali jsme: Místostarosta Horský z radnice: PRAVDA NEKŘIČÍ Běhounková si za svými vyjádřeními a popisem reality stojí. Psali jsme: Primářka ARO: Akutní péče i porodnice v ohrožení

Jednání se uskuteční na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi, Masarykova 194/36, můžete jej sledovat i živě v pondělí 9. 8. 2021 od 17:00 (přenos zajišťuje Městský úřad Čáslav).

Minutu po minutě: mimořádně o krizi v nemocnici

SEZNAM 21 ZASTUPITELŮ ČÁSLAVI

KOALICE

Čáslav pro všechny 9 zastupitelů
Vlastislav Málek (starosta)
Martin Horský (místostarosta)
Jiří Honzíček (radní)
Filip Velímský (radní)
David Tichý (radní)
Martin Jusko
Miroslava Tvarohová
Lukáš Tichý
Radek Holík

ODS 1 zastupitelka
Anna Krúpova (radní)

Šance pro rodinu – KDU-ČSL 1 zastupitelka
Michaela Mandáková (radní)

OPOZICE

ČSSD 7 zastupitelů
Jaromír Strnad
Milan Urban
Jiří Havlíček
Daniel Mikš
Martin Novák
Bohumila Chalupová
Jaroslav Vostrovský

ANO 2 zastupitelé
Drahomír Blažej
Tomáš Hasík (nezařazený)

KSČM 1 zastupitelka
Jitka Polmanová

ℹČáslavské zprávy nejsou finančně podporovány městem Čáslav.
Tomáš Ouředník