Padají počty porodů. V čáslavské porodnici se jejich počet zatím zastavil na čísle 317. A co bude dál?

Městská porodnice v Čáslavi bojuje s výrazným poklesem porodů. V Čáslavi se v roce 2023 počet porodů zastavil na čísle 317. Ještě v roce 2020 zaznamenalo zařízení celkem 536 porodů za rok. Ve srovnání let 2023 a 2020 se počet porodů propadl o minus 219 porodů.

Bez čáslavské porodnice by ekonomický i společenský význam Čáslavi začal pomalu upadat v celém regionu. Uskupení Čáslav sobě dlouhodobě prosazuje, aby se vedení nemocnice i radnice více zaměřovalo právě na porodnici. To, že je ve vedení Městské nemocnice Čáslav gynekolog určitě nestačí.

V Čáslavi je jediná porodnice na Kutnohorsku. V Kutné Hoře byla totiž porodnice uzavřena v roce 2008 včetně dětského oddělení. Počet porodů dosahoval cca 250 ročně. V letošním roce bude nemocnice v Čáslavi prodlužovat se zdravotní pojišťovnou smlouvu na dalších šest let. A vliv na to má i počet porodů. Více: fenomens.cz

Nedaleko čáslavské porodnice jsou totiž porodnice v Kolíně, Havlíčkově Brodě, Chrudimi a Pardubicích. Ty jsou pro Čáslav ve své podstatě konkurencí. Víme, že porodnost v Česku obecně klesá. Situace ale nejvíc ohrožuje právě Čáslav, protože patří k menším zařízením.

zdroj: fenomens.cz, graf: caslavsobe.cz

Veřejná debata lídrů. Kdo bude čáslavský starosta❓(2022)
O nemocnici, porodnici…

Víme, jak řešit krizi v Městské nemocnici Čáslav