Studie Prokopa Holého: Občané kritizují až 6 podlaží. Přesycenost s téměř 400 byty. I komunikaci radnice

Předsedové SVJ (Společenství vlastníků jednotek), občané i pár zastupitelů. Bez účasti starosty Čáslavi Vlastislava Málka. Tak vypadala diskuze nad veřejným projednáváním územní studie areálu Prokopa Holého. Na konci příspěvku je celý videozáznam. Většina zúčastněných občanů kritizovala plánované výškové budovy. Mnohdy až s 6 podlažími. Podle informací architektů Ondřeje Tučka i Davida Mateáska, které si zadalo město Čáslav, by podle studie na území vzniklo 383 větších bytů na hrubé obytné ploše 40 000 m2. Přitom v září roku 2021 byla již snaha vedení radnice v čele s místostarostou Martinem Horským a developerem Trigemou postavit 513 spíše menších bytů na stejné ploše. Zastupitelstvo bylo tehdy kvůli časové tísni přerušeno. Odpor občanů jednání zablokoval. Téma bylo staženo. Více ZDE. 

Takzvané nová květnová studie z roku 2022 počítá s parkováním 728 automobilů. Přítomní občané také kritizovali skutečnost, že vedení města dostatečně do řešení lokality opět nevtáhlo, jak slibovalo, samotné obyvatele. Doslova zaznělo, že jde o podraz s ohledem na řešení celé lokality, kde občané kupovali byty již s jistou představou bydlení. Teď nová studie pracuje s jiným řešením lokality než původní regulační plán z roku 2006, více ZDE.

Tomáš Ouředník (Čáslav sobě) navrhl, aby se téma obrovské výstavby neřešilo v časové tísní a na základě nedostatku dat. A navrhl, aby bylo téma odloženo. Vyvolal také diskuzi, že by občané měli diskutovat i přímo na místě. Následně radnice následující den určila termín setkání na místě plánované bytové výstavby, o které studie pojednává, na středu 1. 6. (od 17:00 do 18:00) u č. p. 1905 Prokopa Holého“. Zasílat své dotazy či připomínky ke studii můžete do 30. 5. 2022 na e-mailovou adresu motyckova@meucaslav.cz 

cela územní studie 2022 ZDE


Veřejné projednání výstavby stovek bytů za miliardy. Nová scéna divadla: pondělí 16. 5. od 18:00

Poprvé se informace v domech na nástěnkách v lokalitě Prokopa Holého objevila podle našich podporovatelů teprve 12. 5. Přitom samotné veřejné projednání je již 16. 5. od 18 hodin. Nová územní studie bude občanům představena až na samotném veřejném projednání. To je především s ohledem na rychlé oznámení termínu a právě možnou osobní účast občanů velmi zarážející. Během čtyř let prý současné vedení města velmi dobře komunikuje s občany.

Stejná lokalita je v zájmu místostarosty Martina Horského (Čáslav pro všechny/STAN) již podruhé. V září 2021 přitom kontroverzní záměr developera Trigema „zboural“ městské zastupitelstvo. Developera vehementně obhajoval právě Horský (více v rámečku). Do voleb je v tuto chvíli zhruba jen 130 dnů.

Občanská iniciativa Čáslav sobě je určitě pro výstavbu bytů. V situaci, kdy není vůbec jisté, zda trojkoalice ovládne město znovu, je vše více než zvláštní. V tuto chvíli je vše velmi uspěchané a netransparentní. A hlavně bez včasného informování v souvislostech. Občan je opět na vedlejší koleji. Město Čáslav vede trojkoalice Čáslav pro všechny/STAN +Šance pro rodinu/KDU-ČSL a ODS. Největším přešlapem současného vedení je i řízení Městské nemocnice Čáslav.

JAK CHTĚL MÍSTOSTAROSTA HORSKÝ POPRVÉ PRODAT LUKRATIVNÍ MĚSTSKÉ POZEMKY – 16 000 M2 – JEDINÉMU DEVELOPEROVI
Na této ploše by prý vzniklo až 513 bytů (nejvíce garsonek) za 1,5 mld korun. Developer by si je ale sám prodával za zcela tržní ceny. První jsme informovali o kontroverzním a nepromyšleném záměru. Jedná se o vznik sídliště až s 1 000 obyvateli. Mobilizovaní občané zamezili na zastupitelstvu 13. 9. 2021 celému developerskému záměru. Jednání bylo až přerušeno. Téma odloženo. Vše mohlo skončit na úřední desce.