Zastupitelstvo v září 2021: Bydlení za 1,7 mld.? Prodat pozemky. Zařídí to developeři

Dohromady více než 1 000 potenciálně nových obyvatel Čáslavi, 513 nových bytů i 28 nových rodinných domů. I takové parametry mají dva velmi stavebně i finančně náročné projekty. Přichází s nimi developeři za podpory místostarosty Martina Horského (Čáslav pro všechny). Ten chce nechat záměry odsouhlasit jako body č. 2. i č. 3 hned na pondělním zastupitelstvu. To se uskuteční již 13. září od 17 hodin, ačkoliv se samotné megaprojekty v hodnotě 1,7 mld. na webu města objevily teprve v tomto týdnu mezi 6. – 8. září. A to pouze v sekci materiály pro zastupitelstvo. To není fair play. Heslo budeme se chovat slušně, otevřeně, odpovědně. Tvrdili v roce 2018 právě představitelé Čáslav pro všechny – Naše hodnoty.

VIDEO: Městské zastupitelstvo v září 2021 zablokovalo téma výstavby 513 bytů v lokalitě Prokopa Holého. Šlo o rychlou nabídku jediné developerské společnosti Trigema a záměr prodat lukrativní městské pozemky 16 000 m2. Hlavní „obhájce“ projektu byl místostarosta Martin Horský.

Jak (ne)informovaní občané (ne)věděli o záměru (ne)protlačit výstavbu 513 bytů


VIDEO: Sliby Čáslav pro všechny/STAN versus realita

Čáslavská pohádka o 513 bytech. Developer lobbuje u místostarosty

Odbor vnějších vztahů a komunikace s celkově s 6 zaměstnanci, jeho vedoucí i tisková mluvčí Adéla Váňová, to veřejnosti zatajuje, jak jinak si vysvětlit, že Městský úřad pouze informuje ve stylu, že se bude řešit nové bydlení v Čáslavi bez konkrétnějších podrobností, když jde přitom až o ohromující počet nových bytů. A přitom místostarosta Horský jde na jednání s materiály jako s hotovou věcí. Tak nevypadá transparentnost, otevřenost a informovanost vůči veřejnosti, kterou Martin Jusko (Čáslav pro všechny) hlásil před vítěznými volbami.

Zastupitelstvo zahrnuje dohromady 13 jednacích bodů. Řešit by se měla v úvodu i aktuální vleklá personální krize v městské nemocnici, která propukla za současného vedení města. V roce 2018 se k tématu funkční nemocnice vyjadřovala nevýrazná zastupitelka za Čáslav pro všechny, primářka LDN Miroslava Tvarohová. Současná radní pro zdravotnictví Michaela Mandáková (Šance pro rodinu/KDU-ČSL) se k tématu nemocnice veřejně vyjadřuje sporadicky.

Pro koho by vůbec mělo být 513 bytů, které by nepostavilo město, ale developer?
„Zarážející je, že jakýkoliv developer tvrdí, že je schopen prodat ve městě, kde žije 10 tisíc obyvatel přes 500 nových bytů. Město Čáslav mělo co dělat, aby úspěšně našlo majitele 34 bytů v rámci posledního projektu Trigemy. Některé byty byly v nabídce mnoho měsíců. Řada nových majitelů není vůbec z Čáslavi. Obecně poptávka po nových bytech určitě roste, ale v příštích letech se dá očekávat horší dostupnost bydlení na hypotéky, protože se zpřísňují pravidla pro jejich poskytovávaní  a neúměrně rostou jejich úrokové sazby. To v podstatě snižuje počet reálných zájemců. Ač o bydlení v Čáslavi projevují zájem i lidé z Prahy, budou hypotéky pro střední třídu stále méně dostupné. Půjde více o nákupy spekulantů,“ vysvětluje realitní makléřka pro Kutnohorsko Zdeňka Stehlíková z ERA REALITY.

Jak Jiří Honzíček (Čáslav pro všechny), současný radní pro bytovou výstavbu a bankovní služby, chtěl realizovat výstavbu startovacích bytů pro mladé a chtěl, aby město stavělo byty a prodávalo je za férové ceny, respektive pouze za náklady. Současný cíl místostarosty Horského nechat všechny byty prodávat developerům za tržní ceny, je v absolutním rozporu s volebními sliby Čáslav pro všechny. A to nelze opomenout snahu postavit až 513 developerských bytů. 

Kolik z 21 zastupitelů opravdu může věřit záměrům developerů i kvalitě podkladů pro rozhodování?
A má osobní i politickou odpovědnost za kontroverzní výstavbu až 513 bytů i 28 rodinných domů v Čáslavi? Je nutné připomenout, že se o tom rozhoduje narychlo, i v situaci obrovské personální krize v nemocnici, která není stále zastavena. Rok před komunálními volbami. Rozhoduje se o tom, co bude stát na ploše 16 000 m čtverečních s finálním termínem výstavby až do roku 2028. O masivní výstavbě více než 500 bytů se prakticky detailně vůbec neinformuje, je to předkládáno až na samotném zastupitelstvu. S nejistou politickou budoucností jednotlivých aktérů? Co tím, kdo sleduje a jaké má snahy a skutečné cíle? Pokažená reputace z kolapsu nemocnice není dobrou vizitkou pro nikoho. Záměry mají rysy korupčního chování.

Kromě odpovědnosti politické má každý člen zastupitelstva i odpovědnost objektivní. A to nejen v rovině civilněprávní, ale i trestněprávní. Je totiž otázkou, do jaké míry jsou všichni zastupitelé do detailu seznámeni s okolnostmi plánovaného projektu a zda s péčí řádného hospodáře posoudili veškeré možné dopady a souvislosti. Pokud by se totiž v budoucnosti prokázalo, že v důsledku plánovaného rozhodnutí došlo ke škodě na majetku města, mohli by se zastupitelé v případě nedostatečného zhodnocení celé záležitosti dostat do konfliktu s řádným plněním jejich povinností a dopustit se tak i trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, za který lze uložit až osmiletý trest odnětí svobody v závislosti na rozsahu případné škody. Podnikatelská historie místostarosty Martina Horského z prostředí čáslavských heren.

Připravili jsme souhrn aktuálně všech dostupných informací, fakta o projektech, zarážející časovou osu některých „náhodných“ událostí i popis dalších souvislostí. Článek připomíná a popisuje současné rozložení sil v Radě města i městském zastupitelstvu. Jde totiž o politickou odpovědnost konkrétních volených zástupců všech stran. Na konci nabízíme i odkaz na přímý přenos ze zastupitelstva.

Kam se pospíchá s tak zásadními rozhodnutími?
I když jde dohromady o výstavbu za zhruba 1,7 miliardy korun je zvláštní, proč se na schválení záměrů těchto dvou projektů tak spěchá. Nejde jen o výstavbu samotných bytů, ale také o prodej 16 000 m² velmi lukrativních pozemků v areálu Prokopa Holého. Ale také o prodej dalšího pozemku v Koželuhách právě na výstavbu řadových domů na ploše 15 000 m². Pro srovnání hlavní čáslavské náměstí Jana Žižky zabírá plochu zhruba 20 000 m².

Na základě jakých podkladů se doporučuje a kdo se tomu opravdu věnoval?
Podle dostupných informací materiály zpracovávala zaměstnankyně sekretariátu Městského úřadu Čáslav na základě podkladové nabídky od developerů. Podklady pro zastupitele se nápadně podobají nabídkám developerů, jsou prakticky akceptovány, přesněji zkopírovány, bez jakýchkoliv výhrad ze strany města. Nápadně chování současného místostarosty Horského připomíná chování tehdejšího místostarosty Jaromíra Strnada, když skutečnou vládu nad městem neměl důvěřivý starosta Vladimír Hamral, ale právě vychytralý Jaromír Strnad. To se ukázalo například při natáčení pořadu Reportéři ČT a Strnadova aféra silnice v lese.

Projekt bydlení Prokopa Holého – Trigema Building – materiál pro zastupitelstvo 13. 9. 2021
Projekt bydlení Na Výhledech – PROFISTAV Litomyšl – materiály pro zastupitelstvo 13. 9. 2021

Nabízíme časovou osu poskládanou z veřejně dostupných informací Městského úřadu Čáslav a facebookových profilů. Faktem, že starosta Čáslavi Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny) musel podstoupit vážnou operaci pod narkózou a tři týdny nebyl přítomen v Čáslavi. Místostarosta Martin Horský (Čáslav pro všechny) se mimo jiné zúčastnil týdenního judistického soustředění v Bulharsku. Připravili jsme časovou osu, která nepůsobí příliš věrohodně, transparentně, ale směřuje k logice, že tady je řada pochybností a zarážejících skutečností. Kdy přišly nabídky od developerů, jak dlouho se tají informace veřejnosti a co dělal mezitím místostarosta Horský a starosta Málek.

Kdy přišly nabídky od developerů, kdy se oficiálně objevily a co dělal místostarosta Horský a starosta Málek?

6. – 8. 9.
na webu města meucaslav.cz se poprvé objevují materiály pro zastupitelstvo

Poprvé se objevuje informace o projektech za 1,7 mld. korun

V tomto rozmezí se poprvé objevují nabídky Trigemy a PROFISTAVU na webu města Čáslavi, ale pouze v sekci materiály pro zastupitelstvo. Poprvé jsou tak „veřejně“ k dispozici důvodové zprávy k obou projektům za 1,7 mld. Kč

30. 8.

Rada města podporuje oba projekty developerů, aniž by měla více nabídek

Rada města s Horským i Málkem doporučuje oba projekty Trigemy i PROFISTAVU v hodnotě 1,7 mld. Kč k definitivnímu schválení do zastupitelstva, které se uskuteční 13. 9. V zápisu z Rady města není zveřejněná důvodová zpráva. Na webu města meucaslav je v sekci zápisy z rad pouze informace, že existuje nabídka a že ji rada města s ní souhlasí a doporučuje zastupitelům ke schválení. Veřejnost nic netuší.

28. 8. – 21. 8.

Místostarosta s judem na týden v Bulharsku

Orientačně mezi 28. 8. – 21. 8. měl místostarosta Horský dovolenou, respektive se jaké šéf judistického oddílu Čáslav pohyboval v Bulharsku.

(vycházíme z informací oddílu Judo Čáslav z facebooku)

27. 8.

PROFISTAV posílá nabídku

27. 8. zasílá developer z Litomyšle na starostu Málka nabídku na odkup pozemků a výstavbu 28 rodinných domů.

(vycházíme ze zveřejněných dokumentů Městského úřadu)

6. 8.

Mimořádná Rada města

6. 8. se koná jednání Rady města, ale netýká výstavby Trigemy v hodnotě 1,5 mld., ale „pouze“ krize v nemocnici. První nabídka od Trigemy přitom dorazila na Městský úřad 21. 7.

21. 7.

Úřad ví o nabídce. Rada o ní nejedná

21. 7. zasedá Rada města, ale dopis s cenovou nabídkou, ač je přítomen starosta Málek i místostarosta Horský, neřeší 

21. 7. Městský úřad potvrzuje přijetí nabídky od Trigemy

(vycházíme ze zveřejněných dokumentů Městského úřadu)

20. 7.

Starosta se vrací po 3 týdnech do Čáslavi

20. 7. je starosta Málek po náročné operaci kloubu zpět v Čáslavi, vrací se po 3 týdnech, operovali jej pod narkózou.

(vycházíme z lékařských operačních standardů i z informací jeho soukromého facebooku)

19. 7.

Trigema zasílá starostovi oficiální nabídku

19. 7. Trigema zasílá nabídku starostovi Málkovi

(vycházíme ze zveřejněných dokumentů Městského úřadu)

19. 7 – 27. 6.

Starosta jde na vážnou operaci s kloubem

27. 6. starosta Málek oznamuje, že jej čeká neodkladný lékařský zákrok a upozorňuje, že nebude aktivní ve veřejném prostoru. Z informací později vyplyne, že se vrátil do Čáslavi až 20. 7.

(vycházíme z informací jeho soukromého facebooku)

Jak se pohybovala jediná nabídka na úřadě od Trigemy i PROFISTAVU k oznámení veřejnosti
Popisujeme cestu nabídky Trigemy a neinformovanost Městského úřadu vůči veřejnosti. Obojí je minimálně zvláštní. Nabídka od společnosti Trigema byla starostovi Málkovi odeslána 19. 7.

Tehdy také starosta Vlastislav Málek na svém soukromém facebooku informuje, že se vrací 20. 7. po operaci kloubu do Čáslavi. Město podle zveřejněné korespondence nabídku oficiálně přijalo 21. 7. Na jednání Rady města 21.7. se ale dopis s cenovou nabídkou, ač je přítomen starosta Málek i místostarosta Horský neřešil, alespoň o tom není v zápisu pro veřejnost z Rady města z 21. 7. ani zmínka.

Na Radě města 21. 7. není v zápisu není uvedena jakákoliv informace o megaprojektu Trigemy. Mimořádné jednání Rady města se uskutečňuje 6. 8., ale netýká se výstavby Trigemy v hodnotě 1,5 mld. ale pouze krize v nemocnici. 27. 8. odchází nabídka na spolupráci od PROFISTAVU na projekt 28 rodinných domů v Koželuhách. První oficiální zpráva o záměru Trigemy stavět byty je projednávána na Radě města až 30. 8., stejný den projednává Rada města i nabídku PROFISTAVU.

Veřejně ale není vidět důvodová zpráva, ani konkrétní parametry spolupráce s městem. Následně jsou v komunikačních kanálech Městského úřadu Čáslav – facebook, mobilní rozhlas obyvatelé informování stroze o tom, že Další byty v Čáslavi jsou na dohled. Celá důvodová zpráva se objevuje na webu Městského úřadu mezi 6. až 8. 9. , ale v sekci, která je určena výhradně pro materiály na zastupitelstvo, které se uskuteční již v pondělí 13. 9.

Je současná radnice řádným hospodářem městského majetku?
Pokud se uvažuje o prodeji lukrativních městských pozemků, mělo by město získat maximum za obecní majetek a nezbavovat se jej pod tlakem jednoho zastupitelstva pouze na základě argumentů developerů. Historická paralela s ukvapeným prodejem pozemků města – kolem 12 000 m² – na výstavbu obchodního domu Tesco, dosud na této ploše nic nestojí, je čáslavským mementem. Tehdy byl místostarostou města Jaromír Strnad (ČSSD). 16 000 m² v zajímavé lokalitě Prokopa Holého je lukrativním soustem pro developery. Ale těžko docílit nejvýhodnější nabídky, když se pracuje pouze s jedinou variantou.

V lukrativní lokalitě areálu Prokopa Holého chce místostarosta Horský, aby developer Trigema postavil 513 bytů v hodnotě 1,5 mld. korun. Jediná cenová nabídka na tuto lokalitu městu přišla 21. 7., veřejnost se ale o konkrétním záměru Trigemy dozvídá až v září a to pouze z materiálů pro zastupitele. Podle představ místostarosty Horského by jej měli zastupitelé již na jednání 13. září schválit. Druhým stavebním záměrem na stejném zastupitelstvu je také výstavba 28 rodinných domů v čáslavských Koželuhách. Společnost PROFISTAV Litomyšl odhaduje hodnotu projektu Na Výhledech na více než 200 milionů korun. Jde také o jedinou cenovou nabídku, firma ji zaslala 27. 8.

Jak vypadají byty v posledním čáslavském projektu, který také stavila pro město Trigema?
„Pokud se ty byty budou stavět stejným stylem jako ty poslední, pak to snad nikomu ani nedoporučuji. Nikdo si nemohl nic vybrat, podlahy, obklady v koupelnách, dlažby, dveře, sanitární vybavení, vše vypadá jako z minulého století. Někdo si slušně vyčistil sklad od starých zásob za současné ceny ! Byt za 6 milionů je de facto k vybourání a rekonstrukci. Strašné provedení,“ popisuje Daniela Hanousková. V Čáslavi je více kritiků kvality poslední výstavby, kde vzniklo také v areálu Prokopa Holého 34 bytů. Někteří dokonce oslovili právní kanceláře, aby se bránili proti zfušovaným bytům. Hovoří se například o plísni v bytech, chybějících zásuvkách a problémech při otevírání dveří a oken, kdy jsou místnosti špatně dispozičně řešeny.

V této souvislosti je zarážející, že existuje pouze nabídka jednoho developera, není tedy žádné srovnání a v důvodové zprávě se o vůbec žádných problém nemluví. Tyto informace nejsou v důvodové zprávě, která má být podkladovými materiály pro rozhodování zastupitelstva v projektu za 1,5 mld. korun. „Vzhledem k velmi dobré spolupráci nejen při nedávno dokončené výstavbě dvou bytových domů v ul. Prokopa Holého, ale také vzhledem ke skutečnosti, že spol. Trigema Building a.s. nabízí komplexní zajištění developerského projektu, se nabídka jeví jako velmi zajímavá,“ píše se v důvodové zprávě pro zastupitele.

Společnost Trigema Building a.s. – vybrané pasáže z nabídky

16 tisíc metrů čtverečních lukrativních pozemků

Developer Trigema Building a.s by rád koupil od města pozemky. Celkem by bylo převedeno 15 985,000 m2 plochy stavebních pozemků vymezených v Příloze 1,3,4 a 5.
Předpokládaná hodnota za m2 bude upřesněna geodetickým zaměřením v závislosti na tržní ceně, která bude stanovena na základě znaleckého posudku, a také s přihlédnutím k nákladům developera na vybudování a rekonstrukci potřebné veřejné infrastruktury na souvisejících pozemcích 59 959 735,- Kč včetně DPH, 3 751,- Kč/m2 včetně DPH.

Investice za 1,5 mld. Kč. Výstavba 513 bytů

Investici developer odhaduje na 1 500 000 000 Kč, včetně investice do veřejné infrastruktury na pozemcích Města Čáslav ve výši 57 000 000 Kč. Financování výstavby je výhradní záležitostí developera. Město Čáslav neposkytuje žádné financování ani finanční garance.

Vzhledem k velmi dobré spolupráci nejen při nedávno dokončené výstavbě dvou bytových domů v ul. Prokopa Holého, ale také vzhledem ke skutečnosti, že spol. Trigema Building a.s. nabízí komplexní zajištění developerského projektu, se nabídka jeví jako velmi zajímavá,“ píše se v důvodové zprávě pro zastupitele.

Byty. I hotelové apartmány

Výstavba bude realizována nejpozději do 12/2028.
Fázování projektu:
• rok 2023 – 150 bytů
(z toho 100 služebních)
• rok 2024 – 100 bytů
• rok 2025 – 150 bytů
• rok 2026 – 113 bytů

„Záměrem investora je optimalizovaný návrh bytových domů s byty kategorie 1kk a 2kk (z části určené k bytové zástavbě) a apartmánů hotelového domu (v částech určených ke komerční zástavbě).“

„Byty o větších rozměrech budou zastoupeny v malém nebo minimálním počtu. Maximalizovat využití pozemku dle limitů územního plánu.“

Byty si chce developer prodávat sám

Trigema odprodá veškeré budované bytové jednotky koncovým vlastníkům. Město Čáslav získá přednostní právo na nákup vybudovaných bytových jednotek až do rozsahu 800 m2 za tyto ceny v závislosti na dispozici.

Ceny jsou včetně DPH
1KK 30 – 45m2
66.000,- Kč / m2

2KK 45 – 60m2
65.000,- Kč / m2

3KK 60 – 85m2
62.000,- Kč / m2

4KK 85 – 110m2
61.000,- Kč / m2


Až pět podlaží. U rodinných domů až čtyři

Řešení lokality v některých částech na severní straně pozemku až 5 nadzemních podlaží. Směrem k obytné zástavbě rodinných domů je vhodné držet maximálně 3-4 patra. Tato řešení je nejvýhodnější, ale bude se muset řešit podrobná studie dopravy v klidu.

2 patra na parkování jsou neekonomická

Možnost parkování vytvořit o 2 podzemních patrech je neekonomické. Dle geologického průzkumu se v místech na okraji řešeného území nachází cenomanský pískovec. Podobná situace bude zřejmě i na řešeném území.

PŘEHLED: Jak radnice informuje o projektu Trigemy s 513 byty za 1,5 mld
Odbor vnějších vztahů a komunikace Městského úřadu Čáslav o tak masivní výstavbě v miliardových částkách a konkrétních cenových nabídkách oficiálně vůbec neinfomoval. Radniční zářijový měsíčník Čáslavské noviny v nákladu 10 tisíc výtisků, ani TV Čáslav placená z rozpočtu města také nenabízí žádné představení projektů.

Řešíme nemocnici? Faktem je, že radnice tvrdí, že hasí problémy kolem Městské nemocnici Čáslav, ale přitom je na cestě k realizaci obrovské bytové výstavby. To není vůbec transparentní. Otevřenost a informovanost vůči veřejnosti je nulová, pokud nepočítáme titulky tipu: Další byty v Čáslavi jsou na dohled.

Jak radnice informuje o projektu Trigemy s 513 byty za 1,5 mld. korun

zveřejněno mezi 6.- 8. 9. 2021
stránky Městského úřadu Čáslav meucaslav.cz

materiály pro zastupitelstvo, číslo zprávy: 2

Návrh na usnesení:
Zastupitelstvo města Čáslavi schvaluje záměr prodeje a poskytnutí dočasného užívacího práva části pozemků p.č.322/1, 322/5, st.3459, 2274/11, 325/3, st.3443, st.3444, st.3446, 2648, 325/1, 996, 325/7 v k.ú. Čáslav, zapsaných u Katastrálního úřadu pro Středočeský kraj, Katastrální pracoviště Kutná Hora na LV č. 10001, spol. Trigema Building a.s., IČ: 276 53 579, se sídlem: Bucharova 2641/14, 258 00 Praha 5 na realizaci projektů rezidenčního bydlení na území města Čáslavi, v lokalitě bývalých kasáren v ul. Prokopa Holého, z důvodů uvedených v důvodové zprávě.

Důvodová zpráva – 45 stran – projekt bydlení Prokopa Holého – Trigema Building – materiál pro zastupitelstvo 13. 9. 2021

září, srpen, červenec 2021

Odbor vnějších vztahů a komunikace – TV Čáslav – Čáslavské noviny

O konkrétním projektu Trigemy v hodnotě 1,5 mld. Odbor vnějších vztahů a komunikace detailněji nikdy neinformoval, i když materiál míří aktuálně do zastupitelstva již ke schválení k 13. 9.

Nabízíme souhrn „obecného“ informování radnice
(více v dalších rámečcích)

Nově vytvořený odbor, kde podle informací města pracuje 6 zaměstnanců, má na starosti Čáslavské noviny, webové stránky meucaslav.cz, správu sociálních sítí města (facebook, instagram), mobilní aplikaci Mobilní rozhlas i Informační centrum.

Čáslavské noviny, které mají náklad 10 tisíc výtisků, přitom měly uzávěrku 5. 8. na zářijové vydání, kde žádné informace o projektu Trigemy nejsou. Nabídku od Trigemy oficiálně Městský úřad přijal již 21. 7. V rámci sociálních sítí, webu i mobilní aplikace mohl odbor projekt veřejnosti představit kdykoliv.

TV Čáslav, kterou financuje také město Čáslav, dosud nepřineslo v rámci Aktualit žádné detaily o tak obrovském projektu.

3. 9. 2021, 12:42
mobilní rozhlas – mobilní aplikace Čáslavi


Další byty v Čáslavi jsou na dohled

Rada města schválila záměr doporučit zastupitelstvu města, prodat pozemky pro developerskou výstavbu bytů a rodinných domů v Čáslavi. I to bude, mimo jiné, téma projednávané na zastupitelstvu 13. 9. 2021. Přijďte na jednání zastupitelstva na Novou scénu Dusíkova divadla, nebo se dívejte online.
(zveřejňujeme kompletní zprávu, jak byla veřejnosti oznámena)

zveřejněno 2. 9. 2021
stránky Městského úřadu Čáslav meucaslav.cz

RADA MĚSTA – zápis jednání z 30. 8. 2021

(zápis z jednání zveřejněno bez důvodové zprávy)
Doporučení ZM – RM/370/2021 Schválení spolupráce se spol. Trigema Building a.s., na realizaci projektů rezidenčního bydlení na území města Čáslavi

Rada města Čáslavi doporučuje Zastupitelstvu města Čáslavi přijmout následující usnesení:

Zastupitelstvo města Čáslavi schvaluje záměr prodeje a poskytnutí dočasného užívacího práva části pozemků p.č.322/1, 322/5, st.3459, 2274/11, 325/3, st.3443, st.3444, st.3446, 2648, 325/1, 996, 325/7 v k.ú. Čáslav, zapsaných u Katastrálního úřadu pro Středočeský kraj, Katastrální pracoviště Kutná Hora na LV č. 10001, spol. Trigema Building a.s., IČ: 276 53 579, se sídlem: Bucharova 2641/14, 258 00 Praha 5 na realizaci projektů rezidenčního bydlení na území města Čáslavi, v lokalitě bývalých kasáren v ul. Prokopa Holého, z důvodů uvedených v důvodové zprávě.

(zveřejňujeme kompletní zprávu, jak byla veřejnosti oznámena)

zveřejněno 1. 9. 2021, 20:00
Město, které máme rádi – facebook města

Další byty v Čáslavi jsou na dohled

Rada města schválila záměr doporučit zastupitelstvu města, prodat pozemky pro developerskou výstavbu bytů a rodinných domů v Čáslavi.

I to bude, mimo jiné, téma projednávané na zastupitelstvu 13. 9. 2021. Přijďte na jednání zastupitelstva na Novou scénu Dusíkova divadla, nebo se dívejte online

(zveřejňujeme kompletní zprávu, jak byla veřejnosti oznámena)

přijato 21. 7. 2021
(datum přijetí je součástí materiálů)

Městský úřad oficiálně přijal nabídku Trigemy

dopis adresován starostovi města Vlastislavu Málkovi 19. 7. 2021

odesláno 19. 7. 2021
(korespondence je součástí materiálů)

Trigema zasílá oficiální nabídku městu Čáslav

dopis adresován starostovi města Vlastislavu Málkovi

Jak radnice informuje o projektu s 28 rodinnými domy za 200 mil. Kč

zveřejněno mezi 6.- 8. 9. 2021
stránky Městského úřadu Čáslav meucaslav.cz

materiály pro zastupitelstvo, číslo zprávy: 3

členové Rady města doporučují zastupitelům ke schválení

Návrh na usnesení:
Zastupitelstvo města Čáslavi schvaluje záměr prodeje a poskytnutí dočasného užívacího práva části pozemků p.č. 1451/1, 2059/4, 2102, 150/6, st. 2378, st. 2379 v k.ú. Čáslav, zapsaných u Katastrálního úřadu pro Středočeský kraj, Katastrální pracoviště Kutná Hora na LV č. 10001, spol. PROFISTAV Litomyšl, a.s., se sídlem Cerekvice nad Loučnou 226, PSČ: 569 53, identifikační číslo osoby 277 42 741, realizaci projektů rezidenčního bydlení na území města Čáslavi, v lokalitě Koželuhy, projekt Bydlení Na Výhledech, uvedených v důvodové zprávě.

Důvodová zpráva – 62 stran – projekt bydlení Na Výhledech – PROFISTAV Litomyšl – materiály pro zastupitelstvo 13. 9. 2021


3. 9. 2021, 12:42
mobilní aplikace Čáslavi

Další byty v Čáslavi jsou na dohled

Rada města schválila záměr doporučit zastupitelstvu města, prodat pozemky pro developerskou výstavbu bytů a rodinných domů v Čáslavi. I to bude, mimo jiné, téma projednávané na zastupitelstvu 13. 9. 2021. Přijďte na jednání zastupitelstva na Novou scénu Dusíkova divadla, nebo se dívejte online.
(zveřejňujeme kompletní zprávu, jak byla veřejnosti oznámena)

zveřejněno 2. 9. 2021
stránky Městského úřadu Čáslav meucaslav.cz

RADA MĚSTA – zápis jednání z 30. 8. 2021

(zápis z jednání zveřejněno bez důvodové zprávy)

RM/371/2021 Schválení spolupráce se spol. PROFISTAV Litomyšl a.s. na realizaci projektů rezidenčního bydlení na území města Čáslavi

Rada města Čáslavi doporučuje Zastupitelstvu města Čáslavi přijmout následující usnesení:

Zastupitelstvo města Čáslavi schvaluje záměr prodeje a poskytnutí dočasného užívacího práva části pozemků p.č.
1451/1, 2059/4, 2102, 150/6, st. 2378, st. 2379 v k.ú. Čáslav, zapsaných u Katastrálního úřadu pro Středočeský kraj,
Katastrální pracoviště Kutná Hora na LV č. 10001, společnosti PROFISTAV Litomyšl, a.s., IČ: 277 42 741, se sídlem
Cerekvice nad Loučnou 226, PSČ: 569 53, na realizaci projektů rezidenčního bydlení na území města Čáslavi,
v lokalitě Koželuhy, projekt Bydlení Na Výhledech, z důvodů uvedených v důvodové zprávě.

zveřejněno 1. 9. 2021, 20:00
Město, které máme rádi – facebook města

Další byty v Čáslavi jsou na dohled

Rada města schválila záměr doporučit zastupitelstvu města, prodat pozemky pro developerskou výstavbu bytů a rodinných domů v Čáslavi.

I to bude, mimo jiné, téma projednávané na zastupitelstvu 13. 9. 2021. Přijďte na jednání zastupitelstva na Novou scénu Dusíkova divadla, nebo se dívejte online

(zveřejňujeme kompletní zprávu, jak byla veřejnosti oznámena)

9. 9. 2020
Město, které máme rádi – facebook města

Veřejné projednání

Veřejné projednání – výstavba domů – ČÁSLAV KOŽELUHY odkaz na facebookových stránkách na youtube
https://youtu.be/mBpRN1nn-78

Veřejné projednání pro zájemce z řad veřejnosti o připravovanou rodinnou výstavbu v Koželuhách

Záměr veřejnosti představí zástupci města a architekt David Mateásko. 9. září 17 hodin, Nová scéna Dusíkova divadla

(zveřejňujeme kompletní zprávu, jak byla veřejnosti oznámena)

Politická odpovědnost radních i zastupitelů za majetek města?
Vše vyplývá „pouze“ z materiálů pro jednání městského zastupitelstva, které byly v průběhu tohoto týdne zveřejněny jako podklady na pondělí 13. září. Sedmička volených představitelů města: Vlastislav Málek (starosta), Martin Horský (místostarosta), Jiří Honzíček, Filip Velímský, David Tichý (všichni Čáslav pro všechny), Anna Krúpova (ODS) a Michaela Mandáková KDU-ČSL/Šance pro rodinu návrh předkládají ke schválení do zastupitelstva.

Sedmičlenná Rada města Čáslavi záměr posílá do městského zastupitelstva, kde má současná koalice těsnou většinu 11:10. To prakticky znamená, že má takový návrh, pokud dorazí všech 11 koaličních zastupitelů a „nebude dělat nikdo z nich problémy“ cestu ke schválení otevřenou. O projektu za 1,5 miliardy se veřejnost od současných představitelů města Čáslav pro všechny, ODS, KDU-ČSL/Šance pro rodinu v takové rozpracovanosti dočítá prakticky úplně poprvé. Rychlost posunout tak obrovský projekt v hodnotě zakázky 1,5 miliardy směrem ke schválení je až zarážející. V obou projektech to je jednoduše tak, město prodá pozemky a developeři postaví byty, respektive domy a ty obě společnosti následně prodají koncovým zájemcům za jejich komerční ceny. 

Rada města Čáslavi

Rada města je městská vláda. V čele je starosta Vlastislav Málek a místostarosta Martin Horský. Uvolněnými radními jsou v čáslavském případě pouze starosta a místostarosta. Oba vykonávají volenou funkci na „plný úvazek“. Jsou uvolněni z pracovního poměru a fakticky se stávají po dobu výkonu své funkce „jakoby“ zaměstnanci města.

Rada města v Čáslavi má celkem 7 členů. Pět zbylých radních je neuvolněných. Nejsou v pracovním poměru, jim poskytuje obec náhradu ušlého výdělku za dobu strávenou výkonem funkce paušální částkou. Radní rozhodují sami o důležitých otázkách fungování města a zároveň doporučují vlastní záměry ke schválení do městského zastupitelstva.

JUDr. Vlastislav Málek Čáslav pro všechny
starosta

Martin Horský Čáslav pro všechny
místostarosta

Mgr. David Tichý Čáslav pro všechny
radní pro školství

Jiří Honzíček Čáslav pro všechny
radní: bytová výstavba, bankovní služby

Mgr. Filip Velímský, Ph.D.Čáslav pro všechny
radní: kultura, památková péče, styk s médii a veřejností

JUDr. Anna Krúpova ODS
radní: hospodaření s majetkem města

MUDr. Michaela Mandáková KDU-ČSL/Šance pro rodinu
radní pro zdravotnictví a sociální služby

A jaká je role opozičních stran, především nejsilnější ČSSD a jejich 7 zastupitelů? 
Co čekat od senátora, bývalého starosty i místostarosty Jaromíra Strnada? Jeho politická historie mluví za vše. Prorůstání soukromého podnikání a zadávání veřejných zakázek pro vlastní obohacení z pozice místostarosty i starosty jsou mediálně velmi známé. Úprk před Reportéry ČT v kauze Silnice v lese je veřejné tajemství čáslavských chodeb a ulic Strnadova aféra silnice v lese. Aféra kolem skládky a ostravských lagun v Čáslavi, nafotil jsem kamiony v Čáslavi i Ostravě, jej stála obhajobu pozice starosty Čáslavi v roce 2018. Poprvé jsem vystoupil na zastupitelstvu, a tak trochu odstartoval dotazem skládkovou kauzu. Zeptal jsem se tehdy přímo starosty Strnada na ostravské kaly, jak se ukázalo, tak Jaromír Strnad neinformoval ani všechny zastupitele. Když Jaromír Strnad v roce 2010 kandidoval poprvé do Senátu, mluvil o boji s korupcí, ale ve skutečnosti své podnikatelské aktivity přes společnost TES Čáslav, bývalé Technické služby města Čáslav, v průběhu let ovlivňoval posíláním zakázek ve svůj prospěch. Originální přístup k práci senátora a prezentaci svých aktivit za region Kutnohorsko prezentuje na webových stránkách. Tím vším trpí jeho aura úspěšného senátora i komunálního politika.

Dalším představitelem ČSSD v Čáslavi je bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, který je označován kvůli kauze lithium jako „pan lithium“. A zřejmě nejhlasitější dosavadní zastupitel, který teatrálně odstoupil nedávno z mandátu čáslavského zastupitele a stává se občanem, je Milan Urban. Ten byl podle webu Neovlivni.cz šéfredaktorky Sabiny Slonkové, když působil ve Sněmovně přeborník v úpravách zákonů poslanec Číslo 1 mezi sněmovními přílepkáři. To ve své podstatě znamená, že je podle investigativního týmu Urban inicioval úpravy zákonů lobbistickým způsobem, aby z toho těšily odpadové firmy, telekomunikační i energetické. To očividně ani současné ČSSD nevadí a vysílá Milana Urbana do volebního klání do parlamentních voleb 2021. V minulosti vyšel také článek s titulkem Urban se zabezpečuje na důchod. Co lze od politiků s takovouto historií očekávat při projednávání o výstavbě 513 bytů v Čáslavi? Jak se mohou postavit k rychlému prodeji městských pozemků developerům? Historická paralela s ukvapeným prodejem pozemků města – kolem 12 000 m² – na výstavbu obchodního domu Tesco, dosud na této ploše nic nestojí, je čáslavským mementem. Tehdy byl místostarostou města Jaromír Strnad (ČSSD). 

Městské zastupitelstvo v Čáslavi (2018-2022)
má celkem 21 členů

koalice = 11 zastupitelů

Čáslav pro všechny
5 radních/zastupitelů
JUDr. Vlastislav Málek starosta
Martin Horský místostarosta
Mgr. David Tichý radní
Jiří Honzíček radní
Mgr. Filip Velímský, Ph.D. radní

radní ODS
JUDr. Anna Krúpova

radní KDU-ČSL
/Šance pro rodinu
MUDr. Michaela Mandáková

4 řadoví zastupitelé
Čáslav pro všechny
Mgr. Martin Jusko
MUDr. Lukáš Tichý
MUDr. Miroslava Tvarohová
Bc. Radek Holík

opozice = 10 zastupitelů

ČSSD 7 zastupitelů
Ing. Jaromír Strnad
Ing. Jiří Havlíček, MBA
Mgr. Daniel Mikš
MUDr. Martin Novák
Mgr. Jaroslav Vostrovský

Mgr. Renata Vaculíková
(Ing. Milan Urban odstoupil)

Bohumila Chalupová
(MUDr. Jan Spáčil odstoupila)

ANO 2 zastupitelé
Ing. Drahomír Blažej, MBA
Mgr. Tomáš Hasík (nezařazený)

KSČM 1 zastupitelka
Jitka Polmanová


hlasovací matematika

11:10 Pokud všech 11 zastupitelů koalice (Čáslav pro všechny, ODS, KDU-ČSL/Šance pro rodinu) bude chtít podpořit jakýkoliv návrh, budou s ním „jednohlasně“ souhlasit, tak při současném rozložení sil prosadí prakticky cokoliv. Koalice má totiž těsnou většinu jednoho hlasu. Taková je hlasovací matematika čáslavského zastupitelstva.

Ale…
Pokud by totiž na jednání zastupitelstva jeden z 11 členů koalice chyběl a opozice by byla v plné síle, záměr koalice nebude prosazen.

Případně se objeví v koalici 1 nebo více pochybovačů, nebudou při hlasování souhlasit s návrhem, tak i 1 zastupitel z městské koalice zamezí jakémukoliv kontroverznějšímu plánu.

Volby 2018 v Čáslavi

volební účast 46,05 %


1. Čáslav pro všechny
38,65% – 9 zastupitelů

2. ČSSD
28,39% – 7 zastupitelů

3. ANO
10,58% – 2 zastupitelé

4. ODS
7,86% – 1 zastupitel

5. Šance pro rodinu
5,57% – 1 zastupitel

6. KSČM
5,46% – 1 zastupitel
ŽIVĚ ZASTUPITELSTVO: pondělí 13. 9. 2021 od 17:00
na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi, Masarykova 194/36
Můžete jej sledovat na místě, nebo živě na internetu (přenos zajišťuje Městský úřad Čáslav)

Zasedání zastupitelstva města Čáslavi

Tomáš Ouředník