ŽIVĚ: Řízený stavební boom, nebo (ne)promyšlené rozhodování?

Co bude stát na 48 000 m²? Vznikne na pozemku K. Schwarzenberga parkovací dům? A co bude místo hypermarketu TESCO? Zveřejněné materiály na pondělní čáslavské zastupitelstvo řeší i důležité změny v územním plánu. Jde o pozemky o rozloze zhruba 48 000 m². Na nich by mohly nově stát bytové domy i parkovací dům.Pro srovnání hlavní čáslavské náměstí Jana Žižky zabírá plochu zhruba 20 000 m². Rozhoduje se tedy o řešení území velikosti přibližně 2,5 čáslavských náměstí. V každém městě je územní plán zásadním a strategickým dokumentem, který rozhoduje o tom, jak bude město vypadat například za dvacet let.

ŽIVĚ zastupitelstvo v pondělí 8. 2. 17:00 https://youtu.be/MMSBiAReBq0
Samotné veřejnosti dostupné materiály skrývají plno nezodpovězených otázek a nepůsobí transparentně, ale jsou prezentovány jako „malé“ úpravy https://meucaslav.cz/zpravy-pro-zasedani/d-18300
Změny v územním plánu projednávala také Rada města Čáslavi na 2. zasedání konaného ve středu 27.1.2021 https://meucaslav.cz/assets/File.ashx?id_org=1834…
To jak současné vedení města přistupuje k prezentaci změn územního plánu vzbuzuje pochybnosti. (Ne)informovanému občanu je servírována změna územního plánu, pokud chce dohledat souvislosti, musí strávit řadu hodin v katastru nemovitosti, aby pochopil o jak velká území se jedná a o čem fakticky zastupitelé budou rozhodovat. Špatné zkušenosti občanů s politiky v Čáslavi se založením a rozšířením kontroverzní skládky u města jsou doživotním mementem pro celou Čáslav.
TŘI ÚZEMÍ SOUKROMÝCH INVESTORŮ V ČÁSLAVI
celkem 36 000 m²

-podnikatel A. B. v Koželuhách (cca 21 000 m²)
Změna 1.4 – změna funkčního využití ploch pozemků https://meucaslav.cz/assets/File.ashx?id_org=1834…
-ZHMC, spol. s r.o., území po nerealizovaném obchodním centru Tesco (cca 12 000 m²)
Může jít o obrázek mapa
Není k dispozici žádný popis fotky.
Může jít o obrázek map a text that says 'Prehledka Katastráln mapa Katastrálni mapa ortofoto Mapa oz. katastru Mapa oz. katastru ortofoto C orto'
Nejde jen o změny užití samotných pozemků, ale jde opravdu o strategické rozhodování. Mohou na základě „dokonalých“ materiálů zastupitelé správně rozhodovat o budoucím rozvoji Čáslavi?
Byla veřejnost dostatečně informována v souvislostech? Je promyšlen rozvoj lokalit z hlediska dopravní situace? Předložili zástupci investorů jasné vize na výstavbu domů? Kolik by v jednotlivých lokalitách mělo žít lidí? O kolik by se tedy zvýšil počet obyvatel Čáslavi? Existuje studie související i s počtem žáků ve školách a dětí ve školkách? I takové otázky dostala mluvčí města.
MLUVČÍ RADNICE: ODPOVĚDI MOHOU ZAJÍMAT I VEŘEJNOST
Na přímý dotaz Čáslavských zpráv k územnímu plánu vedoucí odboru vnějších vztahů a komunikace Adéla Váňová reagovala takto:

„V rámci projednávání dotčených zpráv Vám na dotazy odpovíme na zastupitelstvu. Odpovědi mohou zajímat i veřejnost a bude tak dán větší prostor k případnému položení doplňujících nebo upřesňujících dotazů od Vás (Čáslavské zprávy), občanů nebo zastupitelů.”

PARKOVACÍ DŮM A PARKOVIŠTĚ celkem cca 12 000 m²
Chystané změny územního plánu podle dostupných nákresů zahrnují i výstavbu parkovacího domu (plocha cca 8 000 m²). Zhruba polovina plánovaného území patří podle katastru Karlu Schwarzenbergovi. Současné parkoviště u vlakového nádraží by se mělo rozšířit (plocha cca 4 000 m²).
Není k dispozici žádný popis fotky.
DVA DALŠÍ PROJEKTY MĚSTA
V současné době se dokončuje výstavba bytů v bývalém vojenském areálu Prokopa Holého, kde vznikne 34 nových nadstandardních bytů s podzemním parkováním. Projekt staví pro Čáslav developerská společnost Trigema.
Nedávno také město zakoupilo pozemek od soukromého majitele na výstavbu řadových domů v lokalitě Koželuhy cca 15 000 m².
Tomáš Ouředník, Čáslavské zprávy