Iniciativa na podporu porodnice Čáslav. Příběhy, které (ne)začínají v porodnici. Hledání startuje…

Není mi lhostejná budoucnost čáslavské porodnice. Ta bojuje s výrazným poklesem porodů. 1. 6. 2024 je Mezinárodní den dětí i Světový den rodičů. Je to i ideální termín na zahájení Iniciativy na podporu PORODNICE ČÁSLAV.

Prvním krokem je facebooková skupina Porodnice Čáslav. Pochlubte se v Čáslavi narozenými dětmi, vkládejte příběhy týkající se porodnice Čáslav. Těšíme se na jakoukoliv zpětnou vazbu. Hlavním cílem je právě získávat pohledy žen, respektive rodin, které mají osobní zkušenosti. Psát můžete taky emaily.

Pokud chceme zlepšovat jméno porodnice, ta má dlouholetou tradici, měla by stavět i na rodinném přístupu, musíme mít, co nejvíce informací, abychom mohli chápat, kde jsou největší problémy a snažit se následně na ně vedení nemocnice i města upozorňovat.

Velmi důležitá je zpětná vazba, proč také (ne)začínají příběhy v čáslavské porodnici? Proč zařízení nedostane důvěru a rodičky zvolí jinou porodnici?

Lepší propagace porodnice bude vycházet z mnohaletých zkušeností značky Máme rádi Čáslav.

V Čáslavi se v roce 2023 počet porodů zastavil na čísle 317. Ještě v roce 2020 zaznamenalo zařízení celkem 536 porodů za rok. Ve srovnání let 2023 a 2020 se počet porodů propadl o minus 219 porodů.

PSALI JSME: Padají počty porodů. V čáslavské porodnici se jejich počet zatím zastavil na čísle 317. A co bude dál?

Bez čáslavské porodnice by ekonomický i společenský význam Čáslavi začal pomalu upadat v celém regionu. Uskupení Čáslav sobě dlouhodobě prosazuje, aby se vedení nemocnice i radnice více zaměřovalo právě na porodnici. To se ale podle mě úplně nedaří.

Nedaleko čáslavské porodnice jsou porodnice v Kolíně, Havlíčkově Brodě, Chrudimi a Pardubicích. Ty jsou pro Čáslav ve své podstatě konkurencí. Víme, že porodnost v Česku obecně klesá. Situace ale nejvíc ohrožuje právě Čáslav, protože patří k menším zařízením.

V Čáslavi je jediná porodnice na Kutnohorsku. V Kutné Hoře byla totiž porodnice uzavřena v roce 2008 včetně dětského oddělení. Počet porodů dosahoval cca 250 ročně. V letošním roce bude nemocnice v Čáslavi prodlužovat se zdravotní pojišťovnou smlouvu na dalších šest let. A vliv na to má i počet porodů. Více: fenomens.cz

Tomáš Ouředník

video: Události v regionech (Praha), 4. 3. 2020, 18:00 na ČT1

ČT: Malé porodnice jsou v ohrožení, jde i o Čáslav