A proč o rozšíření skládky nerozhodují občané v referendu?

Více než dvě hodiny dlouhé setkání s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) v Čáslavi vyústilo k dotazu na místní referendum. Na toto téma se zeptal jeden z mladších účastníků a to přímo místostarostky Renaty Vaculíkové (SOCDEM a Nezávislí).

Místostarostka Vaculíková odpověděla. Je to na samotných zastupitelích, zda jej vyhlásí. Jak jsem přímo na Nové scéně Dusíkova divadla zmínil, i samotná místostarostka Vaculíková je zároveň zastupitelkou.

Je potřeba ale dodat a nezapomenout, že v současném zastupitelstvu, kde je 21 členů, má současné vedení města nadpoloviční většinu, tzn. že rozhodující vliv mají právě samotní podporovatelé rozšíření skládky: SOCDEM a Nezávislí i ANO.

S dvojnásobně velkou skládkou (ne)bude v Čáslavi líp. (Ne)děkujeme 15 zastupitelům: ČSSD, Nezávislí a ANO 2011!

Vedení města nemá na rozšíření skládky racionální patent. Obhajoba jejího rozšíření velmi pokulhává. Bojí se snad vyhlášení referenda? Bojí se snad obhájit vlastní postoj?

Nejbližší volby, které by mohly být společně s referendem jsou ty parlamentní v roce 2025, nebo komunální v roce 2026.

Ministr Petr Hladík prohlásil, že by jako občan Čáslavi i jako představitel města bojoval proti rozšíření skládky.

Čáslav sobě 🆘SKLÁDKA‼️ | Iniciativa: Stop nebezpečnému odpadu a rozšíření skládky❣️ caslavsobe.cz/skladka

Na konci října jsem také poslal připomínky k 28. integrovanému povolení na Krajský úřad Středočeského kraje. Vycházejí z připomínek k EIA, tedy nesouhlasí s rozšiřováním skládky.

II. EIA STOP skládce: Co jsme poslali na ministerstvo životního prostředí? Kdy se chystá veřejné projednání v Čáslavi?

➡ I. EIA Čáslav sobě: Jsme proti rozšiřování skládky: námitky proti posudku zjišťovacího řízení EIA jsme poslali na ministerstvo

Souhlas s rozšířením skládky. Takový je závěr veřejného projednání z čáslavského Grandu, kde jsme společně se sousedy bojovali proti skládce. Souhlasné stanovisko k záměru na rozšíření skládky vydalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Rozhodnutí trvalo 5 měsíců od Grandu.

Uveřejňujeme 32 podmínek (dole v příspěvku) pro zvětšení skládky i obsah vloni podepsané dohody mezi AVE a městem (dole v příspěvku), které aktuálně vede SOCDEM a Nezávislí + ANO 2011. Zástupci Čáslav sobě dlouhodobě kritizují špatně vyjednanou dohodu s AVE i samotný záměr na zvětšení skládky.

Stanovisko MŽIP ale nemusí vůbec znamenat, že se skládka bude zvětšovat až o 12 hektarů. Podle zkušeností z jiných kauz je to vždycky rozhodování na mnoho let. Čáslav sobě nesouhlasí s rozšiřováním skládky a její zástupci nadále budou pokračovat – ve snaze stopnout zvětšení skládky: ➡ Iniciativa: Stop nebezpečnému odpadu a rozšíření skládky o 12 hektarů

Materiály z 5. 9. 2024
OV1264_posudek – POSUDEK, 172 str.

OV1264_zapis1VP – ZÁPIS z Grandu, 17 str.

(MŽP stanovilo 32 podmínek pro zvětšení skládky), ZS_CKNO_Caslav – ZÁVAZNÉ STANOVISKO, 60 str.

I. Podmínky pro fázi přípravy záměru:
1. Projektovou přípravu záměru připravovat po jednotlivých etapách.

2. V rámci řízení o změně integrovaného povolení (dále jen „IP“) vedené k záměru pro V. a další etapy záměru doložit nezbytnost realizace příslušné etapy skládky na základě aktuální situace v odpadovém hospodářství.

3. V rámci územního řízení pro povolení V. etapy skládky předložit krajinářský projekt areálu Centra komplexního nakládání s odpady Čáslav vypracovaný autorizovaným krajinářským architektem. Mimo jiné v rámci krajinářského projektu předložit:

o řešení určité morfologické rozmanitosti horního plata skládky pro zmírnění vjemu umělého tvaru v krajině,

o úpravy, které budou minimalizovat pohled na novotvar skládky, a naopak zachovávat viditelnost historické dominanty města Čáslav,

o návrh ozelenění západní hranice areálu a nevyužívaných ploch v areálu Centra komplexního nakládání s odpady Čáslav,

o konkrétní zákres umístění jednotlivých mitigačních opatření (k podpoře plazů (vytvoření tzv. plaziště), vytvoření náhradních biotopů pro ještěrku obecnou (Lacerta agilis), ťuhýka obecného (Lanius collurio) a případně dalších chráněných druhů dle aktuálního biologického průzkumu),

o harmonogram realizace projektu.

4. V rámci územního řízení pro povolení V. etapy skládky předložit aktualizovanou hlukovou studii s konkrétní variantou dopravního napojení záměru (neveřejná komunikace propojující silnice II/339 (ulice Pražská) a místní komunikaci (ulice K Betonárce) nebo přeložka II/339) včetně aktualizovaného dopravně – inženýrského průzkumu

5. Pro V. a každou další etapu rozšíření skládky provést aktualizaci biologických průzkumů v místě budoucího rozšíření. Průzkum provést vždy v posledním možném termínu před realizací příslušné etapy rozšíření v jarním aspektu se zaměřením na:

o brouky žijící ve stromech – skupina stromů,

o monitoring výskytu křečka polního na území vždy aktuálního rozšíření skládky i v okolí CKNO,

o průzkum ptáků žijících na dotčeném území,

o průzkum plazů – ještěrky obecné.

6. V dalších stupních projektové dokumentace doložit, že navržené osvětlení záměru (nové a rekonstruované) je v souladu s ČSN 36 0459 Omezování nežádoucích účinků venkovního osvětlení s tím, aby umělé osvětlení bylo redukováno (s ohledem na bezpečnost) na nezbytně nutnou úroveň.

7. Nejpozději do konce roku 2025 na jižním a jihozápadním okraji rozšíření Centra komplexního nakládání s odpady Čáslav realizovat nový zelený pás jako budoucí náhradu za současný doprovodný zelený pás v trase bývalé železniční trati s následujícími parametry:

o Minimální šířka nesmí být menší než 15 m (v době založení),

o Jednotlivé stromy distribuovat smíšeně,

o K výsadbě použít dostatečně velké odrostky,

o Musí být postavena mechanická ochrana proti okusu zvěří (lze využít oplůtky kolem jednotlivých stromů nebo skupinovou ochranu zaplocením celého pásu),

o Výsadbu doplnit bobulnatými keři pro zvýšení biotopové a potravinové nabídky pro ptactvo (např. trnka obecná, jeřáb obecný),

o Keře vysázet mezerovitě (ve skupinách) podél vnějšího okraje pásu (podél pole),

o Zajistit následnou péči během budoucích pěti let.

8. Před zahájením prací na realizaci neveřejné komunikace propojující silnice II/339 (ulice Pražská) a místní komunikaci (ulice K Betonárce) provést kontrolní biologický průzkum v jarním aspektu.

II. Podmínky pro fázi realizace (výstavby) záměru:
9. V rámci provádění přípravných prací (např. kácení dřevin), skrývky a terénních úprav zajistit přítomnost biologického dozoru, který na základě zjištěných aktuálních dat realizuje potřebná opatření v zájmu ochrany přírody (časové nebo prostorové omezení ve fázi přípravy území nebo záchranný transfer jedinců na bezpečnou lokalitu). Biologický dozor musí rovněž zajistit monitoring výsadby izolační zeleně z hlediska jejího ujmutí.

10. Při výstavbě jednotlivých etap skládky instalovat systém detekce porušení těsnosti, pro případ porušení těsnosti dna skládky připravit způsob obnovení těsnosti vhodnými materiály dle platných norem na zabezpečení sládek, s použitím KDPE folie s co nejdelší garantovanou životností.

11. Skrývkové práce budou prováděny mimo hlavní vegetační sezónu, tj. od října do 15. března.

12. Případné kácení dřevin musí proběhnout v období vegetačního klidu tedy mimo období hnízdění.

13. Rozšíření skládky pro V. a další etapy realizovat po etapách, kdy každá jednotlivá etapa nepřesáhne 500 000 m3.

14. Realizovat krajinářský projekt areálu Centra komplexního nakládání s odpady Čáslav dle schváleného harmonogramu.

III. Podmínky pro fázi provozu záměru:
15. Ukládání odpadů do V. a dalších etap skládky je možné provádět až po zprovoznění odpovídajícího dopravního napojení (neveřejná komunikace propojující silnice II/339 (ulice Pražská) a místní komunikaci (ulice K Betonárce) nebo přeložka II/339).

16. Současně se zprovozněním odpovídajícího dopravního napojení CKNO (neveřejná komunikace propojující silnice II/339 (ulice Pražská) a místní komunikaci (ulice K Betonárce) nebo přeložka II/339) zakotvit ve smlouvách s příslušnými dodavateli dopravních služeb zákaz jízd nákladní dopravy centrem města Čáslav. S výjimkou nákladní dopravy zajišťující sběr odpadů v dané svozové oblasti. Rovněž zajistit kontrolu této podmínky (např. monitorováním online GPS systémem, případně jiným vhodným organizačním opatřením).

17. Do 60 dní od zveřejnění závazného stanoviska instalovat záchytné sítě v místě aktivního složiště tak, aby byly co nejvíce minimalizovány úlety pevných kusů odpadů do okolního prostředí. V případě úletu pevných kusů odpadů do okolí CKNO bez zbytečného prodlení zajistit jejich odstranění.

18. Zajistit co nejrychlejší překrývání skládkovaných odpadů pro zajištění minimalizace uvolňování pachových látek a úletů lehkých částic.

19. Z důvodů prevence minimalizace zápachu provést nejpozději do konce roku 2025 analýzu složení skládkového plynu na vstupu a výstupu z kogenerační jednotky z hlediska možného výskytu sloučenin způsobujících zápach. Stanovit obsah merkaptanů, H2S, SO2, NH3, NOx, CH4, CO2 a CO. V rámci vyhodnocení výsledků měření provést porovnání naměřených koncentrací merkaptanů, H2S a NH3 s čichovými prahy. V případě zjištění koncentrací překračující čichový práh zavést výstup z kogenerační jednotky do zařízení na omezení emisí např. biofiltr.

20. Průběžně činit opatření vedoucí ke snížení prašnosti a vzniku pevných úletů ve složišti a jeho okolí, zejména: kropit komunikace užitkovou vodou, zpětně rozlévat průsakové vody na těleso skládky, důsledně hutnit odpad, překrývat neaktivní části tělesa skládky.

21. Zkondenzované výpary a voda vznikající při kompostovacím procesu (zrání kompostů) na ploše pro biologickou úpravu odpadu smí být u stavebně neuzavřených a nezakrytých kompostáren používána k vlhčení kompostu pouze tehdy, nebude-li použití této vody zvyšovat pachovou zátěž okolí.

22. Recyklaci stavebních a demoličních odpadů provozovat tak, že nebude probíhat souběžně s provozem mobilního drtiče ve stejný den.

23. Využívat pouze takovou technologii drcení a třídění, kde je instalován systém zkrápění zajišťující takové zvlhčení vstupního stavebního odpadu na vstupu do zařízení, které v dostatečné míře omezuje prašnost ze samotné mechanické (drcení, třídění) úpravy stavebního a demoličního odpadu.

24. Minimalizovat (např. zkrápěním) nebo zcela vyloučit volné deponování jemnozrnného odpadu (materiálu), který může být unášen větrem.

25. Zaplachtovat automobily, které budou odvážet upravený odpad (recyklovaný materiál) s frakcí menší než 4 mm.

26. V suchém období bude sledována prašnost v areálu a při pojezdu vozidel. V případě zvýšené prašnosti budou pojížděné plochy a plochy s deponovaným odpadem skrápěny vodou.

27. V případě zhoršené imisní situace (vyhlášení regulačního stavu) nebude prováděno drcení a třídění na volné ploše.

28. Všechny mechanismy, které se budou pohybovat v prostoru centra pro komplexní nakládání s odpady musí být v dokonalém technickém stavu, zejména z hlediska možných úkapů ropných látek – mechanismy budou pravidelně kontrolovány, vždy před zahájením prací.

29. Důsledným dodržováním provozních řádů, pracovních instrukcí a závazných pracovních postupů minimalizovat vznik nestandardních stavů a havárií.

IV. Podmínky pro fázi ukončení provozu záměru:
Podmínky při zrušení záměru budou vycházet z aktuálního stavu životního prostředí a technologických možností v době ukončení provozu záměru, a proto není odůvodněné ani potřebné je v současné době stanovovat.

V. Podmínky pro monitorování a rozbor vlivů záměru na životní prostředí (parametry, délka sledování) přiměřené povaze, umístění a rozsahu záměru a významnosti jeho vlivů na životní prostředí:

30. Provádět pravidelný monitoring celistvosti těsnění skládky 2x ročně po dobu I., II. i III. fáze provozu skládky.

31. Realizovat nové vrty pro sledování podzemních vod jako náhrada za vrty MS 9 a MS 8 při západní hranici pozemku 1498/1, minimálně 2 roky před jejich likvidací.

32. Provést měření hluku z posuzovaného záměru u nejbližší obytné zástavby.

zdroj: https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_OV1264

Dohodu o spolupráci mezi AVE CZ a městem podepsal starosta Čáslavi Jaromír Strnad (SOCDEM/Nezávislí) 27. 9. 2023 (pro zobrazení originálu dohody stačí kliknout).

AVE CZ se zavazuje…
– ke garanci ročních plateb v letech 2024 – 2030 ve výši minimálně 30 000 000 Kč bez ohledu na výši vybraných poplatků (poznámka Zelená Čáslav: „Garance ️30 000 000 Kč ročně není dar, ale povinný poplatek za uložený odpad. Vzhledem k velikosti rozšíření by měla být garance mnohem vyšší.“ 

– ke garanci ročních plateb po roce 2030 ve výši minimálně 16 000 000 Kč bez ohledu na výši vybraných poplatků
,

– od roku 2024 ke garanci příspěvků na rozvoj Městské nemocnice Čáslav ve výši 5 000 000 Kč ročně (poznámka Čáslav sobě: Občané Čáslavi platili v roce 2023 za osobu a rok 570 Kč za popelnici, ale přibližně  5 milionů korun muselo město uhradit navíc, aby pokrylo skutečné náklady za odpadové hospodářství v rámci celého města)


– od roku 2024 ke garanci 400 000 Kč na podporu sportu a kultury ve městě Čáslav,


– k zajištění on-line monitoringu v režimu 24/7 na vstupu a poskytování pravidelných měsíčních reportů o vlivu na životní prostředí.

Žádost o extrémní zvětšení podává AVE CZ. Ministerstvo životního prostředí rozhodlo na základě veřejného projednání z dubna (Grand 3. 4. 2024) i I. a II. kola připomínek. V Grandu jsme společně se sousedy bojovali proti rozšíření skládky

VIDEO: Jak jsme hájili zájmy sousedů proti rozšíření skládky. Minutu po minutě

Na veřejné projednání Ministerstva životního prostředí v Grandu jsem pozval řadu sousedů, kteří vystoupili a sám jsem více než 20 minut hovořil a argumentoval proti skládce. (VIDEO: celý záznam).

3:09:05/ Celé více než 20 minutové vystoupení Tomáše Ouředníka

Dopady rozšíření skládky na životní prostředí | ZÁZNAM Z VEŘEJNÉHO PROJEDNÁVÁNÍ | 3. dubna 2024

Veřejné středeční projednání v Grandu tehdy bylo další fází bojem proti hrozícímu rozšíření skládky nebezpečného i komunálního odpadu u Čáslavi až na dvojnásobek.

Projednání organizovalo 3. 4. 2024 Ministerstvo životního prostředí na základě I. a II. kola připomínek v rámci takzvaného EIA procesu, kam jsme také posílali připomínky, stejně jako další občané a spolky.

II. EIA STOP skládce: Co jsme poslali na ministerstvo životního prostředí? Kdy se chystá veřejné projednání v Čáslavi?

➡ I. EIA Čáslav sobě: Jsme proti rozšiřování skládky: námitky proti posudku zjišťovacího řízení EIA jsme poslali na ministerstvo

Iniciativa: Stop nebezpečnému odpadu a rozšíření skládky o 12 hektarů

Reportéři ČT natáčeli, co se odehrávalo na veřejném projednání ve středu 3. 4.
Zaplněný velký sál Grandu. Vpředu na podiu šest „předsedajících“ osob, další méně viditelné v druhé řadě. V Grandu byli například zástupci AVE CZ (Zdeněk Bočan, Pavla Ivácková) a za Ministerstvo životního prostředí (Lucie Zákoutská, Kristýna Váchová).

Úvod patřil představení záměru společnosti AVE CZ, která vlastní i provozuje skládku u Čáslavi. Zástupci AVE CZ obhajovali další extrémní rozšíření skládky. Odpůrci rozšíření připomínají, že AVE CZ je nedůvěryhodná, když podle policie dluží Čáslavi za špatnou evidenci odpadu téměř miliardu korun.

Během 5hodinového jednání občané jasně nesouhlasili s dalším nárůstem „jedové hory“. Čáslav sobě dlouhodobě odmítá další rozšiřování skládky. Jde především o zdravotní riziko občanů, požáry skládky, hlukovou zátěž, zápach…

Upozorňovali jsme také na nemoderní likvidaci směsného komunálního odpadu („ukládání odpadu jen na hromadu“) společností AVE CZ. Například v Ostravě i Olomouckém kraji cílí naopak právě na dotřiďování směsného komunálního odpadu, tzn. odpadu z černých popelnic.

Tomáš Ouředník (Čáslav sobě) nesouhlasí s rozšířením skládky : archivní foto

Zazněla i velmi závažná informace, kterou uveřejnili zástupci Zelené Čáslavi: „Studie s názvem EUROHAZCON zjistila 33% nárůst nechromozomálních vrozených vad u obyvatel žijících v okruhu 3 km od 21 studovaných skládek nebezpečného odpadu. Tento závěr potvrdila studie provedená Elliottem, Briggsem a kol. Řada studií odhalila, že existuje vyšší riziko vzniku rakoviny u lidí v blízkosti skládek a zvýšené riziko bylo pozorováno u rakoviny žaludku, jater a intrahepatálních žlučovodů a průdušnice, průdušek, plic, děložního čípku a prostaty.“

17 lékařů žádá větší kontrolu skládky. Proč radnice výzvu neotiskla v dubnových Čáslavských novinách?

Uskupení Čáslav sobě vyhlásilo středeční termín 3. 4. 2024 jako Den boje proti skládce. Ve stejném termínu vloni – 3. 4. 2023 bylo totiž občansky bouřlivé mimořádné zastupitelstvo. A proto jsme toto symbolické datum zvolili pro každoroční připomenutí odporu občanů proti skládce.

Důležitější bylo samozřejmě veřejné středeční projednání v sále Grandu v roce 2024, respektive ještě důležitější budou samotné závěry Ministerstva životního prostředí.

S dvojnásobně velkou skládkou (ne)bude v Čáslavi líp. (Ne)děkujeme 15 zastupitelům: ČSSD, Nezávislí a ANO 2011!

Iniciativa: Stop nebezpečnému odpadu a rozšíření skládky o 12 hektarů


ANKETA: Přijdete tuto středu 3. 4. v 16:00 (nebo později) do velkého sálu Grandu na klíčové jednání o skládce❓Pořadatelem je ministerstvo životního prostředí

Proč nikdo z 15 koaličních zastupitelů, respektive 7 radních, nemluvil na obhajobu rozšíření skládky?
3. 4. 2023 odsouhlasilo „15 výjimečných“ z 21 čáslavských zastupitelů rozšíření skládky. Současná radnice ČSSD/Nezávislí a ANO 2011 souhlasí. V politické rovině již svou „práci“ vedení města splnilo.

Vedení radnice, co souhlasí s rozšířením skládky, se v Grandu „ukrývalo, zmizelo nebo vůbec nepřišlo“. Nikdo z ČSSD/Nezávislí, ani ANO 2011 nemluvil.

„Nechť občané vidí a slyší,“ prohlásil starosta Strnad 3. 4. 2023 na mimořádném zastupitelstvu, když současné vedení radnice ČSSD+Nezávislí a ANO 2011 proti hlasitě vyjadřující se veřejnosti odmítalo rozšíření skládky.

Odpůrci skládky, i zástupci Čáslav sobě, osobně konfrontovali zastupitele. Za hlasitého pískotu a proti velkému tlaku veřejnosti, ale vedení města – 15 koaličních zastupitelů ČSSD+Nezávislí+ANO 20111 – odhlasovalo na Nové scéně Dusíkova divadla zvetšení skládky.

Teď byl starosta Strnad v Grandu přítomen a občané neviděli a neslyšeli jeho obhajobu. V sále nechyběla ani místostarostka Vaculíková, radní Nezbedová i Žaloudek…

ANKETA: Kdo z 1️⃣5️⃣ zastupitelů – ČSSD+NEZÁVISLÍ a ANO 2011 – byl ve středu 3. 4. 2024 v sálu Grandu na klíčovém jednání o skládce

O veřejném projednání jsme jako první  – 18. března – informovali s tím, že se uskuteční 3. 4. v Grandu. STOP skládce: Kdy bude veřejné projednání v Čáslavi? Co jsme poslali na ministerstvo životního prostředí?

Zvali jsme na něj osobně, přes facebook, SMS i emaily. Na středeční projednání jsme také vytvořili na facebooku událost: Skládka nebezpečného odpadu: veřejné projednání ministerstva ve velkém sálu Grandu v Čáslavi

Pozvánka: Přijďte na klíčové veřejné projednání Ministerstva životního prostředí říct, co si myslíte o záměru skládku ještě více zvětšit. To se uskuteční ve středu 3. 4. 2024 od 16:00 ve společenském sálu čáslavského Grandu. Zveme čáslavské sousedy – jednotlivce i rodiny.“

Velmi důležitého veřejného projednání se zúčastní: předkladatel záměru – zástupci společnost AVE CZ, úředníci z Ministerstva životního prostředí i zástupci města Čáslavi. A především občané, sousedé mají obrovský prostor říci, co si o všem opravdu myslí. 

Video: Závěr mimořádného zastupitelstva 3. 4. 2023

(Ne)souhlas s rozšířením skládky! Nechť občané vidí a slyší, jak vedení města hlasuje proti sousedům


Veřejné projednání podle Frank Bold

Ministerstvo životního prostředí může nařídit, že k záměru provede veřejné projednání. Koná se pouze v případě, že se veřejnost nesouhlasně vyjádří k předložené dokumentaci. Veřejné projednání proběhne do 30 dnů ode dne, kdy se veřejnost mohla vyjádřit k dokumentaci. Informace o místě a čase jednání se můžete dočíst v informačním systému EIA a na úřední desce. Z projednání úřad pořizuje zápis, který následně zveřejní opět v informačním systému EIA.

Do 29. 2. 2024 bylo nutné poslat „podruhé“ připomínky k záměru společnosti AVE CZ.  Jde o takzvaný proces EIA = posuzování vlivů na životní prostředí. Uskupení Čáslav sobě v tom není samo, podporujeme i aktivity Zelené Čáslavi.

„Určitě nesouhlasíme s dalším extrémním rozšířením skládky a hlavně hrozícím záměrem týkající se uskladnění tisíců tun nebezpečného odpadu, i proto jsme zaslali již podruhé na Ministerstvo životního prostředí zhruba 7 stránek připomínek,“ informuje Tomáš Ouředník (Čáslav sobě), Iniciativa STOP NEBEZPEČNÉMU ODPADU a ROZŠÍŘENÍ SKLÁDKY O 12 HEKTARŮ.

Tématu skládky se dlouhodobě věnujeme. Ouředník je také autorem fotografií, které usvědčily v roce 2018 společnost AVE CZ z toho, že ostravské kaly skončily „potichu“ právě na skládce u Čáslavi.

Iniciativa: Stop nebezpečnému odpadu a rozšíření skládky o 12 hektarů

II. EIA STOP skládce: Co jsme poslali na ministerstvo životního prostředí? Kdy se chystá veřejné projednání v Čáslavi?

I. EIA Čáslav sobě: Jsme proti rozšiřování skládky: námitky proti posudku zjišťovacího řízení EIA jsme poslali na ministerstvo

ČT: Co je šeptem, to je čertem


Související:
Iniciativa: Stop nebezpečnému odpadu a rozšíření skládky o 12 hektarů

Extrémní zvětšení skládky. Vedení Čáslavi souhlasí. Odpůrci varují. Ministerstvo přijímá připomínky

Starosta Čáslavi Strnad (ne)informuje zastupitele o skládce a kalech!

ČT: Co je šeptem, to je čertem

Jak zastavit další kontroverzní rozšiřování skládky u Čáslavi? Tři dny o ekologii na evangelické faře

S dvojnásobně velkou skládkou (ne)bude v Čáslavi líp. (Ne)děkujeme 15 zastupitelům: ČSSD, Nezávislí a ANO 2011!

„Oslava“ rozhodnutí zastupitelstva o rozšíření skládky. Vznik 2. hory v Čáslavi. Ve čtvrtek u kašny

Občané i jejich děti na posledním místě. Kdo je zástupcem voličů? Kdo hájí jiné zájmy? Co dělá Čáslav sobě?

 Čáslav sobě: Jsme proti rozšiřování skládky: námitky proti posudku zjišťovacího řízení EIA jsme poslali na ministerstvo

ŽIVĚ: Veřejné setkání vedení města a společnosti AVE s občany o rozšíření skládky 19. 1. od 17:00

ŽIVĚ: Veřejné setkání s občany na téma rozšíření skládky 16. 1. od 18:00

Petice: Proti navýšení dopravy v souvislosti s rozšířením skládky

Starosta Málek uzavřel právní smlouvu s vlastním zetěm. Radnice odmítá střet zájmů. Zjištění se vysmívá
Kolik stojí město externí právní služby na skládkovou kauzu?

Tisíce tun ostravských rakovinotvorných kalů na skládce v Čáslavi! AVE je umístí na ploše 2 500 metrů čtverečních

Jak se odprodává skládka u Čáslavi společnosti AVE za 1 000 Kč! Ostravské kaly na skládce

Bochníčková bojuje za 1 100 petentů proti ostravským kalům. Plný sál naštvaných lidí nedostává od starosty Strnada i AVE řadu odpovědí

Český rozhlas: Skládka v Čáslavi vyvolává velké emoce

Starosta s AVE versus Bochníčková s 1 100 obyvateli. Co zastupitelé?

Starosta i AVE přiznali barvu: 13 262 tun odpadu z lagun v Čáslavi!

FOTO: Jak se tajně vozí tisíce tun rakovinotvorných kalů do Čáslavi

Iniciátorka petice s 1 100 podpisy i aktivista chtějí živý přenos

Kde (s)končí 43 000 tun ostravských lagun, pane starosto, senátore, exministře, AVE?

Pane starosto, odstupte! Ostravské kaly jsou v Čáslavi

Čáslav sobě NESOUHLASÍ S DALŠÍM ROZŠIŘOVÁNÍM SKLÁDKY
Vždycky Čáslav zelená, chytrá i čistá:
skládka – komunální odpad – komunální volby 2022

– vždycky nejlepší je odpad, který nevznikne, našim cílem je odpad dlouhodobě minimalizovat

– pokud město může získávat poplatky za ukládání odpadu, je nutné hledat, co nejlepší finanční plnění pro rozpočet města

– Čáslav je účastníkem řízení všech povolení – jak stavebních, tak vodohospodářských, i provozního řádu skládky, kde jsou stanoveny poměry skládkování a rozsah typů odpadů = město může tlačit na změnu poměru skládkování tak, aby skládka sloužila původnímu účelu podle stavebních a vodohospodářských povolení

– město by mělo mít snahu omezit navážení cizích odpadů a nebezpečných odpadů z celé republiky, zejména starých ekologických zátěží – ostravské kaly jsou jen špičkou ledovce

– v roce 2030 by mělo skončit skládkování, již v tuto chvíli je nutné reálně přemýšlet, kam a jakým způsobem bude město Čáslav v budoucnu odvážet komunální i jiný odpad, kraje i další města společně zvažují hromadné řešení, jak nejefektivněji nakládat s odpady

Usnesení Městského zastupitelstva z 3. 4. 2023 o rozšíření skládky
Skládku vlastní a provozuje společnost AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., IČ: 49356089, se sídlem: Hejdof 1666, 286 01 Čáslav

• po roce 2030 bude ukládáno maximálně 37 % N-odpadů z celkového ročního návozu na skládku,

• v EIA navržená úprava odpadů na palivo (PEVO) ve výši 100 000 tun ročně bude z projektu zcela vyřazena,

• recyklace stavebních odpadů v EIA bude snížena na polovinu, to znamená max. 20 000 tun ročně,

• zahájení budování biokoridoru proběhne nejpozději v roce 2025

• maximální kapacita odstranění (ukládání) odpadu na ploše Z19 bez podmínky vybudování západního obchvatu je 500 000 m3 odpadu s podmínkou odklonění dopravy na neveřejnou komunikaci, návoz zbývajících 1 500 000 m3 bude umožněn až po vybudování obchvatu,

• povolování jednotlivých sekcí bude vždy po 500 000 m3 odpadu,

• bude uzavřena dohoda mezi městem Čáslav a spol. AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., která nahradí Dohodu o spolupráci z roku 2012, v níž se spol. AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. zaváže:

• ke garanci ročních plateb v letech 2024 – 2030 ve výši minimálně 30 000 000 Kč bez ohledu na výši vybraných poplatků,

• ke garanci ročních plateb po roce 2030 ve výši minimálně 16 000 000 Kč bez ohledu na výši vybraných poplatků,

• od roku 2024 ke garanci příspěvků na rozvoj Městské nemocnice Čáslav ve výši 5 000 000 Kč ročně,

• od roku 2024 ke garanci 400 000 Kč na podporu sportu a kultury ve městě Čáslav,

• k zajištění on-line monitoringu v režimu 24/7 na vstupu a poskytování pravidelných měsíčních reportů o vlivu na životní prostředí.

zdroj: Usnesení Městského zastupitelstva z 3. 4., které navrhla Rada města Čáslavi: USNESENÍ z 9. zasedání v roce 2023 konaného v mimořádném termínu ve středu 29.3.2023, RM/9/165/2023 Rozšíření kapacity skládky v Čáslavi

Sdílejte: